null

Wymień elektroodpady na sadzonki roślin

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Sadzonki krzewów, które zostaną posadzone na rondzie Dmowskiego

Sadzonki roślin w zamian za elektroodpady. W niedzielę, 12 czerwca podczas warszawskiej akcji edukacyjnej „Ekopoukładani” na Targu Śniadaniowym, mieszkańcy będą mieli okazję pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i starych baterii. Miasto zachęca do przekazania elektroodpadów, rozdając rośliny.

Zepsuty blender, żarówka, niedziałający telefon, uszkodzone zabawki na baterie - wiele elektroodpadów zalega w domach warszawiaków. Ten rodzaj śmieci wymaga właściwego zagospodarowania. W drugą niedzielę czerwca, od 9:00 do 15:00, przy skwerze AK Granat (Mokotów) we współpracy z organizacją ElektroEko miasto szykuje specjalną zbiórkę pod nazwą  „Ekopoukładani”. Na uczestników czekają różnorodne sadzonki np. mięty pieprzowej, lawendy, aksamitki, truskawki czy oregano.

Przynieś elektroodpad, otrzymaj kupon na sadzonkę

Każdy jeden kupon to jedna sadzonka. Mieszkańcy przekazujący elektroodpad do punktu ElektroEko otrzymają w zamian kupon, według przelicznika:

  • mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) = 1 kupon;
  • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) = 2 kupony;
  • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 kupony;
  • baterie - 20 szt. = 1 kupon, 40 szt. = 2 kupony, 60 szt. = 3 kupony.

Kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne. Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Akcja „Ekopoukładani” potrwa do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasów sadzonek.

Odzysk elektroodpadów – to ważne!

Tylko w przeciętnym smartfonie znajduje się platyna, pallad, miedź, złoto, srebro i sporo tzw. „metali ziem rzadkich”, czyli cennych pierwiastków używanych w przemyśle. Są one w części odzyskiwane, jeśli trafią do odpowiedniego zakładu recyklingu.

Na co dzień mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na pięć sposobów:

  • w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie;
  • bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;
  • w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK-ach) przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów) i Płytowej 1 (Białołęka);
  • w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;
  • korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Szczegóły na stronie: warszawa19115.pl.

Za pomocą warszawskiej wyszukiwarki „Segreguj na 5” można łatwo sprawdzić, gdzie prawidłowo wyrzucić dany odpad.