null

Program wymiany opraw oświetleniowych na LED

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Miasto nocą. Dwóch mężczyzn w garniturach idzie chodnikiem. Po lewej stronie ścieżka rowerowa, wzdłuż niej trawnik z krzewami i drzewem, a w tle ulica z samochodami i fragmenty budynków. Ulice oświetlają latarnie z jasnym, białym światłem.
Wymiana opraw oświetleniowych

Od lat konsekwentnie i na masową skalę modernizujemy oświetlenie uliczne na bardziej przyjazne środowisku i energooszczędne – LED-owe. Nowe oprawy zużywają znacznie mniej prądu oraz zapewniają lepszą jakość oświetlenia.

Decyzję o zapoczątkowaniu największego w Polsce i w tej części Europy programu wymiany opraw prezydent Rafał Trzaskowski podjął wiosną 2020 roku. Za jego efekty Warszawa już dwa lata później zdobyła prestiżowe nagrody krajowe i międzynarodowe, w tym tytuł Najlepiej Oświetlonego Miasta i Gminy 2022. Do 2023 roku włącznie zakończyliśmy pierwszy etap polegający na pracach przy głównych miejskich ulicach, które jeszcze nie miały LED-ów. To wymiana ponad 37 tysięcy opraw, na blisko 500 odcinkach ulicy w całej stolicy. 

Wiosną 2023 roku, dzięki przyznaniu środków przez Radę Warszawy, program został rozszerzony również o ulice gminne, czyli lokalne drogi podlegające urzędom dzielnic. Szacujemy, że na ulicach „dzielnicowych” do wymiany jest kolejnych 40-45 tys. opraw. 

Nowe oprawy zmniejszają zjawisko zanieczyszczenia światłem, są estetyczne oraz wytrzymałe i proste w obsłudze. Przede wszystkim jednak zmniejszają koszty energii elektrycznej o niemal 60 procent. Dokładne oszczędności zależą od aktualnych cen prądu. Na ten moment jest to już ponad 35 milionów złotych w skali roku. Po zakończeniu prac na ulicach gminnych kwota ta wzrośnie jeszcze co najmniej dwukrotnie. Mniejsze zużycie prądu to też redukcja emisji dwutlenku węgla (co roku o kilkadziesiąt ton). Żeby uzyskać taki sam efekt należałoby posadzić ponad 3 miliony dorosłych dużych drzew!

Więcej informacji na stronie ZDM.

Status projektu:

Status projektu - zrealizowany
 

 

 

Więcej informacji o środowisku i ekologii w Warszawie: eko.um.warszawa.pl