null

Wylewają beton na wiadukcie przy Agrykoli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z lotu ptaka na wiadukty Trasy Łazienkowskiej w stronę Wisły. Samochody na gotowym już wiadukcie, drugi w budowie, dookoła zieleń.
Oba wiadukty na Trasie Łazienkowskiej będą całkowicie gotowe na wiosnę przyszłego roku. | Autor: SZRM Warszawa

Przy Parku Agrykola rośnie nowy, południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej. Dzisiaj rozpoczęło się na nim wylewanie betonu. Po zakończeniu wszystkich prac, w marcu przyszłego roku, kierowcy i pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego będą mieli do dyspozycji dwa nowoczesne wiadukty łączące Śródmieście z Saską Kępą, Grochowem i Gocławiem.

Prace na wiadukcie prowadzone są na całym, mierzącym blisko pół kilometra odcinku. Powstają fundamenty, trwa szalowanie oraz zbrojenie filarów i płyty wiaduktu. Pierwsze podpory zostały już zabetonowane, a dzisiaj nad rondem S. Sedlaczka rozpoczęło się betonowanie płyty – to na niej znajdzie się m.in. jezdnia oraz ciąg pieszo-rowerowy.

Praca wre

Prace, rozpoczęte w piątek, 28 kwietnia, polegają na zalewaniu stalowych prętów zbrojeniowych betonem (pompowanym z betonomieszarek zwanych gruszkami). Cała operacja wymaga dostarczenia na budowę aż 700 m sześć. betonu, z którego dzisiaj, do końca dnia, powstanie ponad 50 metrów płyty nowego wiaduktu.

Przy realizacji inwestycji pracuje obecnie ponad sto osób. Poza budową wiaduktu południowego kontynuowane są prace po stronie północnej. Trwa tam profilowanie nasypów, które będą obsadzane zielenią. Budowany jest także przystanek Rozbrat 02. Jego uruchomienie planowane jest jeszcze w tym kwartale.

Kompleksowa modernizacja

Przebudowywane wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola zaprojektowane i wybudowane zostały jako dwa bliźniacze, żelbetowe wiadukty płytowe w układzie ramowym. Długość każdego z nich wynosi ok. 400 m. Wiadukty powstały wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i były użytkowane od 1974 r. Ze względu na pogarszający się stan techniczny konieczna była ich modernizacja.

W lipcu 2021 r. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą SKANSKA na przebudowę wiaduktów. Pierwszy z nich, północny, został wyłączony z ruchu pod koniec stycznia 2022 r. Ruszyła wówczas jego rozbiórka, a następnie odbudowa. W grudniu 2022 r., czyli po niespełna jedenastu miesiącach, nowy, północny wiadukt był już gotowy. Jego otwarcie umożliwiło przełączenie ruchu w obydwu kierunkach na północną stronę Trasy Łazienkowskiej i przystąpienie do prac po stronie południowej.

Inwestycja przy parku Agrykola potrwa do marca 2024 r. Na nowych wiaduktach, poza jezdniami, pojawią się obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi a także nowoczesne oświetlenie.

Koszt inwestycji to ok. 87,5 mln zł.

Robotnicy podczas wylewania betonu przy wiadukcie Trasy Łazienkowskiej.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Matalowy, ażurowy szkielet przęsła wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy gotowym już drugim wiadukcie.
Robotnik przy maszynie do wylewania i przesiewania / rozdrabniania betonu.
Ciężarówka z ogromnym kranem - wysięgnikiem do wylewania betonu przy wiadukcie Trasy Łazienkowskiej.