null

Wydarzenia kulturalne

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wydarzenia kulturalne

BIURO PROMOCJI MIASTA

11-14 SIERPNIA
Inscenizacja historyczna „Pociąg z ochotnikami roku 1920”, Chabówka, Kraków, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Radzymin
Inscenizacja ma pokazać i przypomnieć jeden z najbardziej przejmujących momentów w historii Polski kiedy to w obliczu zagrożenia bolszewickiego tysiące Polaków z najodleglejszych zakątków naszego kraju spieszyło do polskiej armii, by bronić Ojczyzny. Wydarzenie rozpocznie się w Chabówce, stąd do Krakowa, a później do Radzymina wyruszy blisko stuletni parowóz OL12-7 ciągnący 4 zabytkowe wagony pasażerskie, a od  Skierniewic dwie platformy zabezpieczenia wojskowego na której znajdzie się m.in. samochód pancerny z epoki Ford Tf-c. Do stolicy, na dworzec Warszawa Główna, pociąg dotrze 13 sierpnia  popołudniu. Następnego dnia, o godz. 9.30 na dziedzińcu przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się inscenizacja zaciągu do polskiej armii nawiązująca do wydarzeń sprzed 90 lat. Po złożeniu przysięgi żołnierze przejdą Krakowskim Przedmieściem, ul. Bednarską i Dobrą, a stamtąd trafią na Dworzec Wileński (dawniej Petersburski), by jak przed laty wyjechać na pole bitwy pod Ossowem.

Organizatorem imprezy jest miasto stołeczne Warszawa. Współorganizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei (www.psmk.org.pl), PKP Cargo, PKP S.A., PKP PLK S.A., Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, miasta: Skierniewice, Piotrków Trybunalski, Kraków oraz grupy rekonstrukcji historycznej: GRH Radosław, PSRH X D.O.K.

Rozkład jazdy:
11 sierpnia, godz. 11.12 – odjazd z Chabówki
11 sierpnia, godz. 16.46 – przyjazd do Krakowa Głównego

12 sierpnia, godz. 0.22 – przyjazd do Częstochowy
12 sierpnia, godz. 12.20 – odjazd z Piotrkowa Trybunalskiego

13 sierpnia, godz. 12.35 – odjazd ze Skierniewic
13 sierpnia, godz. 14.14 – odjazd z Grodziska Mazowieckiego
13 sierpnia, godz. 14.43 – odjazd z Pruszkowa
13 sierpnia, godz. 15.15 – przyjazd do Warszawy Głównej

14 sierpnia, godz. 11.15 – odjazd z Warszawy Wileńskiej
14 sierpnia, godz. 11.40 – przyjazd do Wołomina

 


Miasto st. Warszawa z okazji. 90 rocznicy bitwy warszawskiej przygotowuje także inne atrakcje: spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz malowanie murala. Mural powstanie do końca sierpnia na północnym przęśle mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nawiązywać będzie do tematyki walk z 1920 r.
ARCHIWUM PAŃSTWOWE M.ST. WARSZAWY

12 sierpnia, godz. 14.00
Wernisaż wystawy „I Warszawa nie zawiodła" - Galeria Plenerowa; ul. Traugutta przy Krakowskim Przedmieściu.
Wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej oraz roli stolicy w zmaganiach wojsk polskich z Armią Czerwoną. Na ekspozycji znajdą się fotografie archiwalne, filmy propagandowe, unikatowe dokumenty i mapy. Niektóre materiały publikowane są po raz pierwszy. Wystawa będzie czynna do 25 sierpnia. Wstęp wolny.

 Klubokawiarnia CUD NAD WISŁĄ
Jest to miejsce niecodzienne. Ma charakter tymczasowy i w zgodzie z tym charakterem w projekcie wykorzystane zostały w głównej mierze elementy mobilne, lekkie, które dają szerokie możliwości aranżacji i mogą pełnić różne funkcje, jednocześnie nie przytłaczając otwartego charakteru terenu, zwracając uwagę odwiedzających na naturę, rzekę, piękno widoków.
Po zakończeniu imprezy wszystkie elementy mogą być zwrócone bądź ponownie użyte do innych celów.

 
CUD/90/CUD – Program obchodów
Od 12 do 25 sierpnia

14 sierpnia, godz.15
Warsztaty bębniarskie – bębnimy legionowe marsze. Warsztaty prowadzone przez Kubę Pogorzelskiego (Gadająca Tykwa) i Mohameda Gasparda Conde

15 sierpnia, godz. 15
Warsztaty bębniarskie – bębnimy legionowe marsze. Warsztaty prowadzone przez Kubę Pogorzelskiego (Gadająca Tykwa) i Mohameda Gasparda Conde

16 sierpnia, godz. 12
Początek warsztatów teatralnych dla młodzieży „jeden dziewięć dwa zero” – prowadzi Adam Sajnuk, reżyser i aktor Teatru Konsekwentnego

17 sierpnia, godz. 18
- spotkanie z Andrzejem Szenajchem, kostiumologiem, specjalistą ds. militariów pracującym przy takich filmach jak „Pianista”, ‘Generał Nil”, a obecnie megaprodukcji Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska”

18 sierpnia, godz. 18
- spotkanie z Januszem Ciskiem, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, autorem książek „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego 1867-1935”, „Józef Piłsudski”

19 sierpnia, godz. 18
 – spotkanie z historykiem Adamem Zamoyskim, autorem książki „Bitwa Warszawska 1920”

21 sierpnia, godz. 12
Warsztaty plastyczne prowadzone przez Wojciecha Wiśniewskiego – szablony legionów na koszulki

22 sierpnia, godz. 12
Warsztaty plastyczne – malujemy Kasztanki – połączone z wystawą 

22 sierpnia, godz. 16
- pokaz spektaklu „jeden dziewięć dwa zero” przygotowanego podczas pracy z młodzieżą przez Adama Sajnuka z Teatru Konsekwentnego

24 sierpnia, godz. 15
Odsłonięcie muralu 1920 – autorstwa Sepe i Chazme

25 sierpnia, godz. 20
Wielka Bitwa o Wisłę – Freestyle i wypuszczenie CUDownych lampionów NAD WISŁĄ

 

DZIELNICA ŻOLIBORZ

Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na konferencję prasową połączoną z prezentacją wystawy "Warszawa w chwili próby - sierpień 1920", ukazującej Bitwę Warszawską i wojnę polsko-bolszewicką przez pryzmat prasy wydawanej
90 lat temu.
Konferencja odbędzie się w środę 11 sierpnia 2010 roku o godzinie 12.00 w siedzibie SWS (ul. Marszałkowska 7). O wystawie, a także o tym jak o wojnie polsko-bolszewickiej pisała ówczesna prasa, opowie jej kurator  dr Robert Gawkowski.

12 sierpnia – 15 września 2010
Wystawa „Warszawa w chwili próby - sierpień 1920”
Scenariusz i teksty: dr Robert Gawkowski
Scenografia: Teresa Kopczyńska
Opr. graficzne: Jacek Giżyński
Wystawa jest prezentowana na placyku przed Urzędem Dzielnicy Żoliborz (ul. Słowackiego 6/8)


Na wystawę składają się reprodukcje stron prasy z lat 1919-1921 oraz plakatów z tego okresu, zarówno polskich jak i bolszewickich, a także zdjęcia archiwalne. Uzupełnieniem tego materiału jest zwięzłe kalendarium wojny polsko-bolszewickiej.
Udało się nam zdobyć unikatowe często materiały, jak na przykład wydrukowaną przez Rosjan fałszywkę „Żołnierza Polskiego”, którą pokazujemy obok wydania oryginalnego. Uważny zwiedzający będzie mógł wyszukać różnice pomiędzy gazetami.


Honorowy Patronat Prezydenta m.st. Wasrzawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Wystawa została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy

Organizator:
Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Współorganizatorzy:
Centralne Archiwum Wojskowe
Muzeum Wojska Polskiego
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Patronat:
Burmistrz Dzielnicy Warszawa Żoliborz

Osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami: Wojciech Borowik 0-602-259-636 w.borowik@sws.org.pl


DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ - instytucja kultury m.st. Warszawy; ul. Karowa 20

12 sierpnia; godz. 18.00
Promocja książki Marcina Wolskiego „Jedna przegrana bitwa”
Książka prezentuje alternatywną wizję historii. Rozpoczyna się od zamachu na Józefa Piłsudskiego i klęski Polski w Bitwie Warszawskiej. Wydawca jest Narodowe Centrum Kultury.

14 sierpnia, godz. 12.00-17.00
Przegląd filmów dokumentalnych poświęconych wojnie 1920 r.

15 sierpnia, godz. 15.00
Pokaz filmu dokumentalnego „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki
Film, zmontowany z oryginalnych materiałów filmowych odnalezionych w archiwach rosyjskich, polskich i brytyjskich pokazuje rewolucję bolszewicką w Rosji oraz genezę i przebieg wojny 1920 r.

8 września, godz. 18.00
Debata „Wojna światów”
Pretekstem do dyskusji jest zorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego wystawa  „Wojna światów”. W debacie wezmą udział autorzy ekspozycji, historycy i eksperci m.in. z Muzeum Wojska Polskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk.

12 września, godz. 17.00
Promocja ksiązki Grzegorza Nowika „Zanim złamano "ENIGMĘ" ... rozszyfrowano REWOLUCJĘ" przygotowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Książka prezentuje polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją w latach 1918-1920.

14 września, godz. 14.00
Konferencja edukacyjna dla nauczycieli szkół średnich z Warszawy i województwa mazowieckiego.
W konferencji wezmą udział autorzy i współautorzy wystawy: dr hab. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Julia Aleksandra Leinwand z Instytutu Historii PAN oraz Konrad Paduszek, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego.


DZIELNICA PRAGA PÓŁNOC

13 sierpnia, godz. 17.30Galeria Konferencyjna Urzędu Dzielnicy Praga Północ”, ul. Kłopotowskiego 15
Wernisaż wystawy dokumentalnej Pawła Elszteina „Rok 1920 na prawym brzegu Wisły”.
Na ekspozycji zgromadzone zostały zdjęcia, reprodukcje, grafika, malarstwo, dokumenty, wycinki prasowe oraz relacje świadków wydarzeń.

13 sierpnia, godz. 18.30
ul. Kłopotowskiego 15
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Dzielnicy Praga Północ upamiętniającej miejsce, gdzie od czerwca do sierpnia 1920 r. formowały się pododdziały 236. pułku piechoty Armii Ochotnicze.j

13 sierpnia, godz. 19.00
Katedra Praska
Uroczysta Msza Św.

13 sierpnia, godz. 20.30, plac przed Katedrą Praską
Koncert widowiskowo-historyczny „Rycerstwo Orła Białego 1410 – 1683 – 1920” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
 


MUZEUM HISTORII POLSKI

15 sierpnia-1 września, godz. 10.00-18.00
Wystawa „Osiemnasta” – pawilon przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Marszałkowskiej)
Jedenastu znanych i cenionych artystów przygotowało wystawę nawiązującą do najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych ikon wojny 1920 takich jak: Józef Piłsudski, czy plebania w Wyszkowie. Na ekspozycji znajdziemy pracę wykonane w różnorodnej technice i formie takiej jak m.in. video, rzeźba, instalacja, obraz, plakat i fotografia.


Ponadto Muzeum zaprasza na:
Film „18 bitwa w dziejach świata", reż. Maciej Piwowarczyk – www.YouTube.com oraz www.muzhp.pl.
Film opowiada o bitwie warszawskiej widzianej oczami zagranicznych korespondentów oraz dyplomatów, którzy latem 1920 roku znajdowali się w Warszawie w odległości kilkudziesięciu kilometrów od linii frontu.

Portal historyczny www.dzieje.pl
Serwis historyczny  - przygotowany wspólnie z  Polską Agencją Prasową - poświęcony 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przy realizacji projektu wykorzystano nie publikowane wcześniej materiały m.in. fragmenty filmów, fotografie, nagrania dźwiękowe i mapy.

„Ilustrowany Kuryer wojenny”
Na stronie www.1920.muzhp.pl Muzeum Historii Polski przygotowało niezwykłą publikację. Znalazły się na niej wybrane przedruki prasowe z 1920 roku, a także wypowiedzi i komentarze na gorąco wprost z linii frontu. Prezentowane materiały obejmują okres od 24 lipca do 13 października 1920 r.

Gra „Osamotnieni"
Wkrótce na stronie muzeum pojawi się internetowa gra negocjacyjna „Osamotnieni". Zadaniem gracza jest wcielenie się w rolę negocjatora z ramienia rządu polskiego i prowadzenie pertraktacji z Francją, Wielką Brytanią i bolszewicką Rosją. Gra została podzielona na dwie rundy: jedna toczy się w grudniu 1919 r., a druga w sierpniu 1920 r.MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

15 sierpnia - 30 września
Muzeum organizuje wystawę pn.: „Wojna światów 1920" w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście (róg Karowej)
Motywem przewodnim wystawy są opinie Edgara Vincenta wicehrabiego D’Abernona, przewodniczącego Misji Ententy w Polsce latem 1920 roku, który opisał konflikt polsko-bolszewicki jako wojnę światów, stracie cywilizacji. Ekspozycja – prezentująca plakaty, afisze, ryciny, mapy i dokumenty – pokazuje wojnę z 1920 r. w trzech wymiarach: ideologicznym, politycznym i uniwersalnym.


MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI, al. Solidarności 62

15 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00
Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921”
Ekspozycja pokazująca m.in. wojnę polsko-bolszewicką 1920 r. Znalazły się na niej plakaty i druki ulotne.

27 września, godz. 14.00
Rozstrzygnięcie konkurs plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Bitwa Warszawska 1920 roku w świadomości młodych Polaków". Podczas uroczystości odbędzie się prezentacja gry planszowej „Orzeł i gwiazda”

20 października, godz. 11.00
Konferencja naukowa na temat Bitwy Warszawskiej
Konferencja ukazywać będzie wydarzenia lata 1920 r. w oparciu o materiały zgromadzone w Muzeum Niepodległości


MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO, al. Jerozolimskie 3

15 sierpnia, godz. 9.00-17.00
Dzień otwarty w Muzeum Wojska Polskiego
godz. 11.00 - wykład kustosza Michała Mackiewicza pt. „Trofea z wojny-polsko bolszewickiej w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego"
godz. 12.00 – zwiedzanie (z kuratorem) wystawy  pt. „Do broni! Wojna polsko-bolszewicka w plakacie. Orzeł i Marianna w walce o granice Rzeczypospolitej". Ekspozycja poświęcona jest wojnie propagandowej, jaką w cieniu zmagań militarnych Polacy i Rosjanie toczyli przy pomocy plakatów, afiszów i druków ulotnych.
godz. 15.30 – zajęcia dla dzieci pt. „Gremliny, emblematy i maskotki w lotnictwie wojskowym”.