null

Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wszystkie Mazurki Świata - edycja 2022 | Autor: M. Cieszewski

Nadciąga gorący, wiosenny karnawał – czternasty już festiwal Wszystkie Mazurki Świata, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. Zaplanowano cztery dni koncertów i potańcówek, koncerty najlepszych, wiejskich kapel oraz ponad 30 godzin warsztatów tańca, śpiewu, gry na instrumentach i targowisko instrumentów. Festiwal potrwa od 26 do 29 kwietnia.

W środę 26 kwietnia młodzi uczniowie (w tym roku w wieku między 17 a 47 roku życia) pokażą swoje umiejętności podczas koncertu Stara Tradycja. Będzie to finał konkursu, w którym od 12 lat wyłaniani są najlepsi młodzi śpiewacy i najlepsze kapele – nie tylko technicznie, ale też pod względem dotarcia do korzeni i zrozumienia języka muzyki tradycyjnej.  

W czwartek na festiwalowej scenie zabrzmi muzyka południowego Mazowsza/ północnej Małopolski. W koncercie „Muzyka od Szydłowca”, regionu gdzie jeszcze grają do tańca kapele z harmonią pedałową, skrzypcami i barabanem, usłyszymy kapelę braci Adamczyków oraz ich uczniów, którzy stali się już partnerami mistrzów.

Koncert „Pogranicze bez granic”, który zaplanowano na 28 kwietnia, wypełni muzyka z kierunku północno-wschodniego: z Suwalszczyzny, z Grodzieńszczyzny i sąsiednich regionów Białorusi. Wystąpią zespoły: Pogranicze z Szypliszk, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Koliśnija z Mińska i Poniemnie, które śpiewają repertuar przywieziony z terenów dorzecza Niemna.

Potańcówki i niecodziennie instrumenty

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to raj dla chętnych do tańca. Codzienne potańcówki w klubach festiwalowych, nauka tańców na warsztatach i wreszcie sobotnia, gorąca Noc Tańca. Chętnych do tańca są setki i ciągle ich przybywa. Zagrają im kapele z wielu regionów Polski a także z Austrii, Ukrainy (Hudaki Village Band, US Orchestra), Szwecji i Białorusi.

Barwną częścią festiwalu jest Targowisko Instrumentów. Od godz. 11:00 do 18:00 w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej 12 można będzie podziwiać dzieła blisko 120 wystawców, m.in. z Polski, Słowacji, Niemiec, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie wynalazki. Będą wśród nich cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, a także - klawesyny, szpinety, czelesta.

Małe Mazurki

Na najmłodszych czekają Małe Mazurki – zabawy, muzyka, opowieści, tym razem pod hasłem – „Zrób to sam”. Będą powstawać wycinanki, papierowe kwiaty i film animowany. W Państwowym Muzeum Etnograficznym (27 kwietnia) i podczas Targowiska Instrumentów. W sobotę w Fortecy zagrają 3 liczne grupy muzykujących dzieci – Wesołe Mazurki z Pragi, Orkiestra Radości i Krajeczka.