null

Wspólna 27 – mieszkanie już po remoncie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Salon w mieszkaniu przy ulicy Wspólnej 27 | Autor: UM Warszawa

Zachwycający efekt remontu przedwojennego mieszkania w kamienicy przy ul. Wspólnej 27. Miasto zadbało o kolejne zabytkowe wnętrze i przeznaczyło środki na jego uratowanie dla przyszłych pokoleń.

Kamienica pochodzi z końca lat 30. XX wieku. Za jej projekt odpowiedzialna była prężnie działająca spółka architektów Jerzy Gelbard i Roman Sigalin.

Lokal zachował do dzisiaj elementy oryginalnego wyposażenia, takie jak stolarka drzwiowa, czy zielona glazura i gorseciki na podłodze w łazience.

Mieszkanie pozostaje w zasobie miejskim i zostało właśnie wyremontowane. Prace były prowadzone na podstawie wytycznych Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Oryginalne drzwi wewnętrze ze szkleniem zostały pieczołowicie odnowione. W całym wnętrzu ujednolicono parkiet. Wykonawca z dbałością pochylił się nad okładziną ścienną w łazience. Pojedyncze uszkodzone kafelki nad wanną zastąpiono oryginalnymi, przełożonymi z podestu przy wejściu. Wtórnie uzupełnioną wnękę nad umywalką wyłożono nową białą płytką. Drewniane szafeczki rozmieszczone symetrycznie przy lustrze – odświeżono i odmalowano. Dzięki temu została zachowana właściwa estetyka i charakter historycznego pomieszczenia. Posadzkę z drobnych gorsecików wystarczyło oczyścić. Zachowane zostały też drzwi do łazienki z okrągłym okienkiem-bulajem.

Remont tego miejskiego lokalu i jego efekty to dobry przykład współpracy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami  Śródmieście.