null

Współdzielnik – wyjątkowe miejsce na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
pomieszczenie z przeszkleniem, za którym widać rośliny

Już jutro otwarcie pierwszego i zarazem jedynego w kraju ekologicznego centrum aktywności. To wynik współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem.

Od 6 listopada Współdzielnik mogą odwiedzać mieszkańcy i poszerzać tam swoją wiedzę i umiejętności związane ze świadomą konsumpcją i zero waste. W działalność nowego Miejsca Aktywności Lokalnej zaangażowane będą różnorodne grupy – od młodzieży, przez rodziny z dziećmi, po seniorów i seniorki. 

To miejsce, gdzie będzie można zdobywać wiedzę, wymieniać się rzeczami i naprawiać je, tak aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla planety. Powstanie Współdzielnika poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. W odpowiedzi na ich potrzeby stworzono miejsce, które łączy w sobie kilka funkcjonalności, a wszystkie mają służyć temu, by ludziom ułatwić życie w duchu circular economy i zero waste. Cieszę się, że instytucje kultury aktywnie włączają się w działania proekologiczne – mówiła wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra podczas prezentacji nowego miejsca na Woli.

We Współdzielniku będą funkcjonować:

Darmowy sklep – zgodnie z ideą ekonomii obiegu zamkniętego, każdy będzie mógł przynieść tam niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać.

Jadłodzielnia – w przestrzeni znajdzie się lodówka i szafki, które będą zachęcać do dzielenia się żywnością i ratowania produktów spożywczych przed zmarnowaniem.

Sala warsztatowa – będą się w niej odbywały spotkania i warsztaty edukacyjne wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, w tym szeroko pojętego zero waste.

Warsztat naprawczy – stanowisko, przy którym będzie można naprawić sprzęty codziennego użytku np. odnowić krzesło czy usunąć drobną usterkę w mikserze.

Sanatorium dla roślin – miejsce przywracania do życia rośliny doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji.

Strefa relaksu – miejsce wyposażone w wygodne meble na wzór przestrzeni sąsiedzkiej.

Wolskie Centrum Kultury od lat propaguje działania proekologiczne. Jednym z flagowych projektów jest działający od 2018 roku Ekosystem, który ma integrować środowiska lokalne i nawiązywać dialog międzypokoleniowy. Dodatkowo WCK prowadzi własną pasiekę edukacyjną Koło Pszczół w parku Księcia Janusza (gdzie odbywają się otwarte warsztaty pszczelarskie), ogród społeczny (hodowla owoców i warzyw wspólnie z wolontariuszami) oraz jadłodzielnię, która pozwala ratować jedzenie przed zmarnowaniem.  

Otwarcie Współdzielnika odbędzie się w sobotę (6.11) w godz. 12:00-20:00 na I piętrze Wola Parku.

W programie: warsztaty, porady roślinne, goście specjalni i poczęstunek od Foodsharing Warszawa. Wstęp wolny.

Współdzielnik jest jednym z ponad stu projektów, z zakresu ekonomii współdzielenia i ekonomii cyrkularnej, promowanych w ramach miejskiej inicjatywy WawaShare. Wszystkie projekty można znaleźć na stronie https://biznes.um.warszawa.pl/share.