null

Wspieramy naszych seniorów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Infografika dotycząca wsparcia warszawskich seniorów

<p><strong>Warszawa już od ośmiu miesięcy aktywnie pomaga seniorom w trudnych czasach pandemii. Osoby starsze mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków i żywności czy specjalny program szczepień na grypę.</strong></p>

Warszawa już od ośmiu miesięcy aktywnie pomaga seniorom w trudnych czasach pandemii. Osoby starsze mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków i żywności czy specjalny program szczepień na grypę.

Epidemia to trudny okres dla osób starszych, a pogarszająca się sytuacja epidemiczna sprawiła, że rząd zwrócił wreszcie uwagę na osoby najbardziej zagrożone, czyli seniorów. Warszawa podjęła takie działania już na samym początku pandemii, uruchamiając - 30 marca - miejski system pomocy „Warszawa Wspiera”.

- Dziś spotkałem się on-line z burmistrzami, by porozmawiać o tym jak funkcjonuje nasz system pomocy i co jeszcze możemy zrobić dla seniorów. Aktualnie wspieramy ponad 800 osób, a liczba chętnych stale wzrasta, o kilkaset tygodniowo – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pomagamy we wszystkich dzielnicach
Przypomnijmy. Warszawa we współpracy z organizacjami pozarządowymi i dzielnicami już w marcu stworzyła system adresowany do osób starszych i potrzebujących (przebywających w dobrowolnej izolacji).

We wszystkich dzielnicach miasta działają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy (łącznie ponad 580 osób). Wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których np. robią zakupy żywności, leków na receptę, środków higienicznych czy wynoszą śmieci. Zapewniają także wsparcie psychologiczne.

Systemem „Warszawa wspiera” jest obecnie objętych ponad 800 osób, a z pomocy skorzystało łącznie już ponad 1,8 tys. mieszkańców.

Więcej o dzielnicowych zespołach „Warszawa Wspiera” na stronie: https://ochotnicy.waw.pl/aktualnosci/40-wsparcie/502-system-warszawa-wspiera.

Pomoc OPS i darmowe posiłki
Dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej udzielają wsparcia osobom potrzebującym, w tym osobom starszym, samotnym, z niepełnosprawnościami – m.in. pomoc psychologiczna, w zakresie wykupienia leków i wyrzucania odpadów komunalnych. Skorzystało z niej już blisko 30 tys. osób.

Ośrodki we współpracy z dzielnicowymi zespołami „Warszawa Wspiera” dostarczają darmowe posiłki dla potrzebujących seniorów. Z tej formy pomocy mogą skorzystać również inne osoby i rodziny wymagające wsparcia.

Każda racja żywnościowa zawiera 10 kg produktów, które wystarczają do przygotowania trzech posiłków dziennie przez tydzień dla jednej osoby oraz jadłospis opracowany przez dietetyka. Ośrodki zamówiły już łącznie ponad 2,2 tys. racji żywnościowych przeznaczonych dla osób samotnych, starszych i rodzin.

Telefon zaufania
Osoby starsze mogą odczuwać również inne poza fizycznymi skutki trwania epidemii. Wiele z nich potrzebuje wsparcia psychologicznego - dlatego miasto uruchomiło dla nich specjalną infolinię. Pod numer telefonu zaufania 22 635 09 54 mogą zadzwonić osoby starsze, samotne, potrzebujące wsparcia psychologicznego.

Uruchomienie numeru ma przeciwdziałać izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i doradczą.

Dodatkowo, fundacja im. Lesława Pagi uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla seniorów i ich bliskich „Nie jesteś sam”. Dzwoniący mogą uzyskać poradę dotyczącą profilaktyki zdrowia i pomoc psychologiczną. Oprócz infolinii działa również czat online.

Bezpłatna infolinia działa pod numerem 0 800 171 800, porady psychologiczne są udzielane przez psychoterapeutów m.in. z Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu w następujące dni:

  • poniedziałek: godz. 9.00-14.00 oraz  godz. 15.00-19.00;
  • wtorek: godz. 13.00-15.00;
  • środa: godz.12.00-15.00;
  • czwartek: godz. 9.00-17.00;
  • piątek: godz. 14.00-20.00. 

Porady dotyczące profilaktyki zdrowia odbywają się we wtorki i środy w godz. 15.00-17.00 i udziela ich lek. Małgorzata Ponikowska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomoc dla powstańców
W Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiono specjalne dyżury telefoniczne, których celem jest informowanie powstańców o aktualnych zaleceniach sanitarno-epidemiologicznych oraz apelowanie o pozostanie w domach.

Wolontariusze Muzeum utrzymują kontakt z powstańcami, aby wiedzieć czy potrzebują oni wsparcia i – w razie potrzeby – przekazują informacje odpowiednim służbom.

Opiekę nad powstańcami, po zamknięciu Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 sprawują pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski, czyli operatora placówki. Pomoc polega na rozwożeniu do domów powstańców obiadów i kanapek. Opiekunowie pytają także o zdrowie i mierzą bezdotykowym termometrem temperaturę. Zbierają zamówienia i realizują zakupy dla powstańców.

Grypa 65+
Sytuację epidemiczną komplikuje rozpoczynający się sezon grypowy. Szczepienia w tym okresie są bardzo ważne. Warszawa jest w stanie sfinansować bezpłatne szczepienia dla kilkudziesięciu tysięcy osób z największej grupy ryzyka.

W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów, w tym roku mimo trudności z zakupem szczepionek bezpłatnie zaszczepiło się już blisko 39 tys. stołecznych seniorów.