null

Wsparcie zdrowia psychicznego młodych w nowej siedzibie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Białe pomieszczenie z białymi stolikami na których stoją przybory do malowania a nad blatem pochyla się kobieta z długimi ciemnymi włosami w okularach ubrana w niebieską marynarkę i czarną bluzkę
Warszawa przekazała 2 mln zł dotacji na remont i modernizację pomieszczeń, gdzie będą leczeni młodzi pacjenci

W połowie listopada dzienny oddział psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży zacznie działać w nowej siedzibie przy placu Czerwca 1976 roku. Warszawa przekazała 2 mln zł dotacji na remont i modernizację lokalu, gdzie będą leczeni młodzi pacjenci. Modernizacja właśnie dobiegła końca.

Dotychczas oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży znajdował się w przychodni przy ul. Sosnkowskiego 18. W tej placówce nadal pozostanie Centrum Zdrowia Psychicznego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne dla młodych pacjentów, które prowadzi miejski Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota (dalej SZPZLO Ochota).

Dzieci i młodzież, które przebywają na oddziale potrzebują kompleksowego wsparcia specjalistów, a nowe przestrzenie zapewnią jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo leczenia. W budynku przy pl. Czerwca 1976 r. znajdują się: rejestracja, trzy gabinety lekarskie, dwa gabinety terapii indywidualnej, sale terapii grupowej i zajęciowej, sala pobytu dziennego i jadalnia wraz z aneksem kuchennym, sala zajęciowa z wydzieloną przestrzenią zabiegów wyciszających oraz zaplecze socjalne. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,6 mln zł, z czego miasto przekazało 2 mln zł dotacji – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Urząd dzielnicy Ursus nieodpłatnie udostępnił ponad 300 m2 na organizację oddziału. W ten sposób wspieramy ważną inicjatywę zdrowotną – podkreśla Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Ursus.

Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży prowadzi terapię dla pacjentów do 18 r. życia, którzy potrzebują kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a ich stan zdrowia nie wymaga całodobowej hospitalizacji. Placówka zapewnia diagnostykę, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i psychotycznymi oraz zajęcia konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. W ramach oddziału prowadzona jest również szkoła przyszpitalna, gdzie realizowany jest program edukacyjny dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej.

Na oddziale prowadzona jest terapia dzieci i młodzieży m.in. ze schizofrenią, zaburzeniami: nerwicowymi, nastroju, odżywiania, rozwoju psychicznego, zachowania i emocji oraz upośledzeniami umysłowymi.

Do oddziału można zapisać pacjenta na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub lekarza szpitalnego oddziału psychiatrycznego.

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Miejska oferta pomocowa to również wsparcie w szkołach, gdzie kolejny rok realizowany jest program „Szkoła dobrostanu psychicznego”, szkolenia m.in. na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków, dostęp do sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz specjalistów w miejskich podmiotach leczniczych.

W miejskich podmiotach funkcjonuje osiem ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Placówki oferują m.in. porady i diagnostykę, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej) i wizyty.

Ośrodki znajdują się w Śródmieściu, na Białołęce, na Bielanach, Ochocie, w Ursusie, na Pradze-Południe, w Wawrze i na Woli. Również w miejskich podmiotach leczniczych funkcjonują poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży m.in. na Żoliborzu, Woli, Ursynowie, Pradze-Północ.

Centra i leczenie ambulatoryjne

W ramach unijnych projektów w Warszawie działają także dwa środowiskowe centra - przy Szpitalu Wolskim oraz w placówkach SZPZLO Warszawa – Ochota. W skład centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży wchodzi poradnia zdrowia psychicznego oraz oddział dzienny. Pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie objęci są opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Zapewnione jest również leczenie w miejscu zamieszkania pacjenta. W 2021 roku z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach skorzystało blisko 7 tys. dzieci i młodzieży, którym udzielono niemal 50 tys. konsultacji.

Pokój z kremowymi ścianami i drewnianą podłogą gdzie stoją jasnoszare fotele z głębokimi oparciami i stolik kawowy
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
W holu z ciemnoczerwonymi ścianami stoją dwaj mężczyźni a pośrodku kobieta - mężczyzna z lewej strony trzyma mikrofon i do niego przemawia
Biała sala z białymi ławkami i tablicą