null

Wsparcie dla kotów wolno żyjących w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu widać biurego kota, patrzącego wprost do obiektywu
Autor: R. Motyl

Koty wolno żyjące to jedna z grup zwierząt, o które troszczy się stolica. Warszawa ogłosiła właśnie przetarg na zakup suchej i mokrej karmy dla tej grupy czworonogów.

Według szacunków w Warszawie jest blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących. To zwierzęta, które urodziły się i żyją na wolności, w otoczeniu człowieka. Nie są to koty bezdomne, więc nie można ich wyłapywać czy wywozić do schronisk. Zamiast tego powinno się stwarzać im warunki bytowania w miejscach dotychczasowego schronienia. Zwierzęta te są ważnym elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów).

W Warszawie zarejestrowanych jest około 2,5 tysiąca opiekunów, którzy zajmują się kotami wolno żyjącymi. To także oni – w ramach wolontariatu – dokarmiają zwierzęta karmą dostarczoną przez miejskich urzędników. Dzięki ogłoszonemu postępowaniu w ciągu dwóch najbliższych lat do czworonogów trafi około 410 ton karmy.

Nie tylko dokarmianie

Warszawa troszczy się o koty przez cały rok. Poza zakupem karmy stolica finansuje także leczenie zwierząt i ich sterylizację oraz udziela dotacji na ochronę zwierząt organizacjom pozarządowym. Wspólnie z nimi zwraca również uwagę mieszkańców na to, aby udostępniać kotom wolno żyjącym całoroczne bezpieczne schronienia z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia – przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych.