null

Wrześniowe Skrzyżowanie Kultur

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Po raz 20. we wrześniu odbędzie się Festiwal Skrzyżowanie Kultur, dostępne są już bilety, wstęp na warsztaty i panele jest bezpłatny. W tegorocznej edycji organizowanej przez Stołeczną Estradę wystąpią artyści z Korei, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Mali, Angoli czy Włoch. Wydarzenie odbędzie się od 13. do 15. września w Teatrze Dramatycznym.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to prezentacja najciekawszych zjawisk muzycznych i kulturalnych z całego świata, a zarazem jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w naszej części Europy. Przez brytyjski Songlines Magazine uznawany za jeden z 25 najlepszych festiwali muzyki świata. Na scenie Teatru Dramatycznego spotykają się reprezentanci różnych kontynentów, kultur i stylów muzycznych.

Muzyka świata

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 13 września - koncertem artystki z Wysp Zielonego Przylądka - Elidy Almeidy, którą odkrył José da Silva, producent legendarnej Cesárii Évory. Batuku, funaná, czy tabanka to tylko nieliczne z wpływów, którymi przesączona jest muzyka pieśniarki.

Tego samego dnia na scenie wystąpi koreański muzyk tradycyjny Duk-soo Kim and Ensemble Sinawi. Artyści wykorzystują melodie zapożyczone z Sanjo, szamańskiej muzyki rytualnej i Pansori.

14 września, drugiego dnia festiwalu wystąpi muzyczne trio Suonno d'Ajere z Neapolu. Dobór ich instrumentów muzycznych nawiązuje do popularnych zespołów Posteggia z początków XIX w., muzyków ulicznych i barowych. Na drugim koncercie wystąpi Bonga Kwenda, znany lepiej jako Bonga. To wokalista i autor tekstów piosenek afrykańskiego nurtu muzyki – Semby. Artysta wychowywał się w Angoli w latach 40.

Afrykańska gwiazda

Niedzielny wieczór należeć będzie do zespołu Lemma. Nazwa wywodzi się z języka przodków algierskiego regionu Soura i wyraża istotę wspólnoty, zgromadzenia, spotkania ludzi w obliczu zagrożenia.

Na koniec trzeciego dnia i całego festiwalu swoją twórczość zaprezentuje Oumou Sangaré - afrykańska diwa i supergwiazda. Jej muzyka nawiązuje do tradycyjnych tańców Mali, śpiewanych przy akompaniamencie instrumentów wykonanych z tykwy – Shekere.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także warsztaty, na których można zapoznać się ze sztuką i tradycjami wielu regionów. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Bilety ulgowe na koncerty przysługują uczniom i studentom za okazaniem legitymacji oraz osobom powyżej 60 roku życia. Wszystkie informacje o programie i biletach znajdują się na stronie festiwalu Skrzyżowanie Kultur