null

Wracają warszawskie muzea i galerie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W tym tygodniu, po 1 lutego, wznowią działalność warszawskie muzea i galerie - z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Decyzją rządu od 1 lutego muzea i galerie mogą być ponownie otwarte dla zwiedzających. To kolejne, po bibliotekach, instytucje kultury, którym pozwolono wznowić działalność, przerwaną w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Placówki podlegające miastu przygotowują się do wznowienia działalności.   

 

Po 4 lutego

Muzeum Warszawy ponownie otworzy swoją główną siedzibę na Rynku Starego Miasta 4 lutego. Miesiąc później, 4 marca, otwarte mają być oddziały m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Przez pierwszy tydzień wystawę w siedzibie głównej będzie można zwiedzać za darmo, w wydłużonych godzinach otwarcia (od czwartku do niedzieli, od 11.00 do 20.00). Szczegóły na stronie muzeumwarszawy.pl. 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  również w czwartek 4 lutego otworzy się dla zwiedzających (tego dnia wstęp wolny). Udostępniona zostanie po długiej przerwie wystawa stała wraz z nową galerią „Dziedzictwo”, a także ekspozycja czasowa „Tu Muranów”.  Szczegóły na stronie polin.pl.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej  w Warszawie planuje na 5 lutego otwarcie nowej wystawy "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”. W związku z pandemią muzeum zrezygnowało z wernisażu oraz oprowadzeń po ekspozycji. Wydarzenia towarzyszące będą nadal odbywały się w formule online. Szczegóły: artmuseum.pl/pl/news/ruszamy-5-lutego.

Także 5 lutego otworzy się dla zwiedzających Galeria Studio, która przygotowuje wystawę Kolekcja Galerii Studio (do tej pory można ją było zobaczyć w formie wirtualnej na platformie VOD). To pierwsza od dłuższego czasu ekspozycja wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, liczącej dziś około tysiąca obiektów (m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego).

 

Po 9 lutego

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zostanie ponownie otwarte 9 lutego i będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00. 

Również 9 lutego planuje otworzyć się ponownie dla zwiedzających Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawę „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”. 

Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiada otwarcie ekspozycji 8 lutego, po wdrożeniu najnowszych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Przypominamy, że pozostałe instytucje kultury (m.in. teatry, kina, domy kultury) mogą prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności w trybie online. Wszystko oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.