null

Wracają intensywne opady śniegu

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pracownik firmy sprzątającej ubrany w odblaskową kamizelke trzyma drewnianą szuflę i odśnieża fragment chodnika. W tle widać innych pracowników oraz przechodnia.

Nawet 10 cm śniegu może spaść dziś w stolicy. Meteorolodzy przewidują, że opady zaczną się około południa i potrwają do późnych godzin nocnych. Do działań na ulicach Warszawy gotowych jest ponad 300 pługów i posypywarek. Zarząd Oczyszczana Miasta apeluje do kierowców o przepuszczanie sprzętu odśnieżającego stołeczne drogi.

Według ostrzeżeń meteorologów w stolicy wystąpią długotrwałe i momentami intensywne opady śniegu, które obejmą także piątkowy szczyt wyjazdowy. Osoby planujące podróże po południu powinny zarezerwować więcej czasu.

Apeluję do kierowców, którzy będą w tych niekorzystnych warunkach przemieszczali się ulicami Warszawy, aby przepuszczali pojazdy służb oczyszczania miasta. Dzięki tej współpracy pługoposypywarki sprawnie wykonają swoje zadania, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i korzystnie wpłynie na utrzymanie przejezdności stołecznych dróg – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Ze względu na zagrożenie zamarzania wilgoci w piątkowy poranek 60 posypywarek działało na mostach, wiaduktach, stromych ulicach oraz lokalnie m.in. w Wawrze, Rembertowie, Białołęce, na Bemowie i Woli.

Służby w gotowości

W całodobowej gotowości do odśnieżania ulic Warszawy jest ponad 300 pługów i posypywarek. Swoimi działaniami obejmują 1600 km dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) monitoruje prognozy oraz dane meteorologiczne, które co 10 minut są aktualizowane na stacjach pogodowych. Na terenie stolicy działają służby kontrolne, które sprawdzają stan nawierzchni jezdni. Na podstawie analizy tych danych w Centrum Dowodzenia ZOM podejmowane są decyzje o ewentualnym ogłoszeniu akcji. Do odśnieżania przystanków i innych terenów dla pieszych o łącznej powierzchni 3,5 mln m kw. przystąpią też ekipy porządkowe wyposażone w szufle i piasek.

W obecnym sezonie zimowym Zarząd Oczyszczania Miasta ogłosił 29 akcji, poprzedniej zimy w analogicznym czasie zrealizowanych było 30.

Zimowe oczyszczanie miasta

Za odśnieżanie ulic i chodników w stolicy odpowiadają różni zarządcy terenów. Urzędy dzielnic zlecają odśnieżanie w sumie 2100 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy, oraz 2 mln m kw. chodników wzdłuż nich. Dodatkowo dbają o czystość ok. 60 km tras dla jednośladów. Drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, a także ścieżki rowerowe oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego obsługuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Utrzymaniem alejek i chodników w parkach i wokół nich zajmuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.