null

Wpływ zmian klimatu na metropolię warszawską - konkurs fotograficzny

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zaczynamy pierwszą edycję konkursu fotograficznego związanego ze zmianami klimatycznymi. Zrób zdjęcie i krótko opisz miejsce, które nie wygląda już tak jak kiedyś z powodu zmiany klimatu. Możesz też pokazać miejsce, które jest przykładem na to jak można zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

O tym, że klimat się zmienia, nie trzeba nikogo już przekonywać. Każdy z nas widzi i odczuwa tego skutki. Coraz częściej występują nagłe i nieprzewidywalne zjawiska pogodowe – susze, upały, ulewy, nawałnice, powodzie. Duże miasta muszą z jednej strony adaptować się do tych zmian, ale z drugiej - robić wszystko co możliwe, aby tym zmianom zapobiec bądź je zneutralizować. Warszawa podejmuje wiele takich działań, a ich efektem ma być neutralność klimatyczna do 2050 roku – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Co należy zrobić?

Zapraszamy do dokumentowania tego jak zmiany klimatu wpływają na metropolię warszawską. Wystarczy zrobić zdjęcie i krótko opisać przykład zmian, jakie zaszły w przestrzeni metropolii warszawskiej na skutek zmian klimatu – może staw w okolicy jest mniejszy niż jeszcze kilka lat temu?

Prace konkursowe mogą przedstawiać także przykłady działań podejmowanych, aby walczyć ze zmianami klimatu. Być może jeszcze rok temu przed Twoim blokiem nie było żadnej roślinności, a teraz są posadzone drzewa i krzewy, które będą pochłaniać dwutlenek węgla?

Kto może wziąć udział w konkursie?

Prace konkursowe będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

  • Dzieci – uczniowie szkół podstawowych;
  • Młodzież – uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci do 26 roku życia;
  • Dorośli – osoby powyżej 26 roku życia.

Regulamin i formularze dostępne są na stronie Europe Direct.  

Co można wygrać?

Na autorów najlepszych prac czekają: cyfrowe aparaty fotograficzne (Instax), czytniki do e-booków (Kindle Paperwhite 4), mikroskopy cyfrowe, nośniki pamięci.

Nagrody dla szkół, z których otrzymamy najwięcej prac:

- wycieczka edukacyjna po Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie

- spacer z leśnikiem w kompleksach leśnych Warszawy

- spacer odkrywców w okolicach pawilonu edukacyjnego Kamień

Na prace czekamy do 15 kwietnia 2021 roku. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 22 kwietnia 2021 roku – w związku z obchodami Dnia Ziemi (plakat oraz spot konkursowy do pobrania).

Tło powstania konkursu

Klimat się zmienia – mówią o tym opracowania specjalistów w zakresie klimatu, artykuły w czasopismach popularnonaukowych, działacze klimatyczni i doświadczamy tego my sami – mieszkańcy. Coraz częściej występują nagłe i nieprzewidywalne zjawiska pogodowe. Każdy z nas widzi skutki tych zmian i odczuwa jak wpływają one na nasze życie i otaczający nas świat. Coraz częściej słyszymy też o działaniach i inicjatywach, mających zapobiegać skutkom zmian klimatu. Unia Europejska, wprowadzając Europejski Zielony Ład zadeklarowała, że do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.

Konkurs fotograficzny „Wpływ zmian klimatu na metropolię warszawską” jest realizowany w ramach działalności Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa prowadzonego przez m.st. Warszawa i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.