null

Wolontariat. Liczy się to, że jesteś

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wolontariat. Liczy się to, że jesteś
Wolontariat. Liczy się to, że jesteś

Dzięki ochotnikom organizowane są w Warszawie wydarzenia sportowe, pikniki czy festiwale. Wolontariusze pomagają ludziom, zwierzętom i środowisku. Ruszyła miejska kampania, która zachęca mieszkańców Warszawy do angażowania się w bezinteresowne działania na rzecz innych.

Warszawianki i warszawiacy każdego dnia angażują się w wolontariat. Ich aktywność pozwala działać stowarzyszeniom i fundacjom, wspiera funkcjonowanie instytucji. Od 2014 r. m.st. Warszawa prowadzi projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój wolontariatu w mieście. Składa się na niego szereg działań, realizowanych we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi.

W przestrzeni miasta i środkach komunikacji są już widoczne zdjęcia ilustrujące pracę warszawskich wolontariuszy. Zobaczymy m.in. muzeum, po którym wolontariusze oprowadzają osobę niewidomą, schronisko, w którym wolontariusz opiekuje się bezdomnym kotem czy zaniedbane miejsce pamięci, które dzięki ochotnikom zostaje uporządkowane.

- Kampania zwraca uwagę na różnorodność wolontariatu. To, co proponujemy mieszkańcom to wybór wolontariatu dopasowanego do zainteresowań i możliwości - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej w stołecznym ratuszu. 

Kolejna, miejska kampania społeczna dotycząca wolontariatu, zwraca uwagę warszawiaków na efekty, jakie przynosi praca wolontariuszy. Zaangażowanie pojedynczych osób w skali wielkiego miasta przynosi ogromny, wspólny rezultat. Kampania pokazuje ten wysiłek z perspektywy odbiorców – m.in. osób potrzebujących wsparcia.   

Kampania potrwa do 5 grudnia 2019 r., czyli do Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Składają się na nią plakaty i spoty w komunikacji miejskiej – metrze, tramwajach, autobusach oraz w mediach społecznościowych. Elementy kampanii pojawią się również na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego, w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach, bibliotekach, domach kultury czy Miejscach Aktywności Lokalnej.

W Warszawie niezwykle łatwo znaleźć propozycję wolontariackiego zaangażowania, dostosowaną do możliwości i potrzeb osoby chętnej do takich działań. Od kilku lat z powodzeniem działa Miejski Portal Wolontariatu – www.ochotnicy.waw.pl, na którym zamieszczane są propozycje, m.in. w obszarze kultury, sportu, edukacji czy ochrony środowiska. Każdego dnia na portalu można znaleźć około 100 takich ofert w warszawskich organizacjach i instytucjach. Corocznie stronę odwiedza przeszło 120 tys. użytkowników. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, wspierającym wolontariat w sposób systemowy. Wpisuje się to w ogólnoświatowy trend – podobne działania prowadzone są w wielu europejskich stolicach.

Zapraszamy na portal www.ochotnicy.waw.pl – poza propozycjami wolontariatu z całej Warszawy, znajdują się tam informacje w jaki sposób Miasto Stołeczne Warszawa rozwija wolontariat. W zakładce www.ochotnicy.waw.pl/kampania zamieszczono wszystkie szczegóły dotyczące kampanii, grafiki i plakaty, do udostępniania których zachęcamy wszystkich organizatorów wolontariatu i sympatyków tej idei.

Wolontariat - plakat
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Wolontariat - plakat
Wolontariat - plakat