null

Woda z basenów do sprzątania miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna pochyla się nad basenem pływackim, trzymając w ręce sprzęt do wypompowywania wody.
Strażak wypompowuje wodę z basenu

Tak, jak w poprzednich latach, woda z miejskich basenów jest używana do sprzątania Warszawy. W tym przedsięwzięciu uczestniczy kilka pływalni i... Straż Pożarna.

To już trzecie lato, podczas którego Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) wykorzystuje do prac porządkowych wodę z basenów. W akcji uczestniczą te miejskie pływalnie, które w wakacje mają przerwy w działaniu. Konieczna jest też pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej Wesoła, która zapewnia specjalistyczny sprzęt.

Dla czystości miasta

W czasie wakacyjnych przerw technicznych baseny muszą być opróżnione z wody. Zamiast trafić do kanalizacji, jest ona przepompowana do zamiatarek i zmywarek, a następnie użyta do porządkowania miasta.

Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną. Służby oczyszczania myją wodą z pływalni ulice i torowiska tramwajowe. Woda jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni – mówi Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta. – W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowanie – dodaje Robert Szymański.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna akcję poboru od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka oddaje wodę już trzeci rok.

Drugie życie wody

Ekologiczna współpraca z Zarządem Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 r., gdy 5 basenów przekazało służbom oczyszczania 2,5 mln litrów wody. Rok później do akcji włączyło się już 7 pływalni. Udało się wtedy pobrać 2,4 mln litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek.

Regularne porządki

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1300 km ulic, 3,4 mln mkw. terenów dla pieszych oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Porządki odbywają się systematycznie, a każda z ulic jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram sprzątania w kalendarzu na stronie zom.waw.pl