null

Wisła budzi się do życia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młodzi ludzie podczas gry we frisbee - rzucają do siebie żóły, plastikowy dysk

Rajdy rowerowe, treningi ultimate frisbee, zajęcia kajakowe, pikniki rodzinne i sportowe – to aktywności przygotowane na ten sezon w Dzielnicy Wisła. Miasto wsparło finansowo organizatorów nadwiślańskich atrakcji dla warszawianek i warszawiaków.

Dzielnica Wisła nie przestaje być ulubionym miejscem mieszkańców Warszawy i turystów - wiosną i latem spotykają się w niej z przyjaciółmi, z rodziną lub w pojedynkę odkrywają nieoczywiste i urokliwe nadrzeczne zakątki.

Nadchodzący sezon zapowiada się atrakcyjnie. Już teraz zapraszamy na spacery, wycieczki rowerowe, zajęcia sportowe i warsztaty. Kalendarz wydarzeń w Dzielnicy Wisła, która głosami uczestników plebiscytu Warszawiaki została wybrana ulubionym miejscem rozrywki, urozmaica ofertę o zajęcia edukacyjne dla każdego. Wszystko w zgodzie z hasłem „Wisła dla wszystkich” – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka-koordynatorka ds. Zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.

Z Kamieniem nad rzekę

Tegoroczne wydarzenia nie będą skupione tylko na znanych wszystkim wiślanych bulwarach. Część z nich zostanie zrealizowana na prawym brzegu, gdzie znajduje się unikatowa ostoja nadrzecznej flory i fauny. Centrum wydarzeń edukacyjnych i przyrodniczych będzie Pawilon Edukacji Kamień na Golędzinowie.

Rajdy z przyrodnikiem, lornetkami i mapami pod hasłem „Nad Wisłę rowerem” zorganizuje Zielone Mazowsze. Fundacja „W związku z naturą” przeprowadzi w Kamieniu zajęcia z cyklu „Nadwiślańskie ekoprzygody”. Budują one świadomość przyrodniczą i pozwalają obudzić w najmłodszych szacunek dla otaczającego nas ekosystemu. 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział "Mazowsze" zaopiekuje się spacerowiczami i warszawskimi włóczykijami. Podczas terenowych spotkań z ekspertkami i ekspertami oraz pasjonatami i varsavianistami, będzie można poszerzyć wiedzę historyczną i poznać unikatowy charakter Skarpy Warszawskiej.

Na miejskich plażach Dzielnica Wisła przygotowała specjalną ofertę dla najaktywniejszych mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Będą to stałe treningi ultimate frisbee, beach ultimate oraz discgolf. Zajęcia przygotowane są z myślą o początkujących.

W projekcie Aktywny Warszawiak od początku kwietnia do końca października 2023 przewidziano wyjątkowo widowiskowe spotkania z frisbee. Będą się one odbywać na plaży Rusałka na Pradze Północ i w okolicy plaży Romantycznej w Wawrze. Nie ma znaczenia wiek, płeć i umiejętności, a dołączyć do zajęć można w dowolnym momencie.

Kierunek Wisła

W Porcie Czerniakowskim dla miłośników aktywności na wodzie otwarte zajęcia kajak polo tradycyjnie zorganizują mistrzowie z Klubu Sportowego KS Powiśle. Przygotowana została również oferta dla wiosłujących na stojąco – basen Portu Czerniakowskiego to idealne miejsce dla deski SUP.

Rekreację przyrodniczą czyli zajęcia edukacyjne połączone ze spływami kajakowymi w ramach cyklu „Kierunek Wisła” zapewni Fundacja Promocji i Rekreacji „KIM”. Wiosło i kajak przyda się również podczas kolejnej edycji popularnego programu Warszawski Kajak Miejski 2023 realizowanego przez Warszawski Akademicki Klub Kajakowy "Habazie". Dla miłośników żeglugi śródlądowej specjalną ofertę przygotowała Fundacja Rok Rzeki Wisły. Program „Wisła Bliska” zgromadził już liczną grupę pasjonatów rzeki i jej naturalnych walorów.

Na lewym brzegu, zgodnie z planem odbywać się będą rodzinne pikniki i warsztaty. Ulubionym nadwiślańskim miejscem spotkań plenerowych na kocu jest Skwer Kahla. W tym sezonie już w maju dzielnica Śródmieście planuje zorganizowanie 3 pikników z bezpłatnymi atrakcjami dla dzieci i ich opiekunów. Dwa pikniki odbędą się w maju. Pierwszy to „Dzień Dziecka na sportowo” gdzie będzie można postrzelać z łuku, zmierzyć się z torem przeszkód, wzbogacić umiejętności z zakresu samoobrony i pierwszej pomoc. Drugi to „Śródmiejskie Sportowe Rozgrywki Rodzinne”: biegi na dystansie 800 m, ruchowa gra planszowa, sportowe stacyjki. W sierpniu przewidziano piknik szachowo-ruchowy, symultanę z arcymistrzem oraz dodatkowymi warsztatami kuglarskimi.

Od maja do sierpnia Dzielnica Wisła planuje zajęcia sportowe na Bulwarach Wiślanych. Będą to m.in. zajęcia szachowe, rolki, bule, fitness i stretching z elementami jogi. Zajęcia będą przeznaczone dla wszystkich – od malucha do weterana.

Dodatkowo w okresie od maja do sierpnia dzielnica Śródmieście wznawia Śródmiejskie Rejsy Gondolami po Wiśle.

Zajęcia są otwarte i bezpłatne dla uczestników. Pełna oferta będzie pojawiała się sukcesywnie na profilu Dzielnica Wisła.

Barki pełne muzyki

W nadchodzącym sezonie miasto będzie nadal zachęcać do kulturalnego spędzania wspólnego czasu na obu brzegach rzeki. Wróci cykl czwartkowych koncertów w okolicach barki przy pomniku Syreny „Lato w mieście”, które na stałe wpisały się w kulturalny krajobraz Dzielnicy Wisła.

Podczas Festiwalu na Wiśle odbędzie się doroczna parada Riverlight. Będzie można podczas niej obserwować pięknie oświetlone jednostki pływające albo zatańczyć na ich pokładach w rytm muzyki.