null

Wirtualna elektrownia w Wawrze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Na ścianie budynku narysowany schemat wirtualnej elektrowni. Po środku ekran z wyświetlanymi 3 liczbami. Pierwsza z nich odpowiada ilości zgromadzonej energii, druga zaoszczędzonej energii a trzecia wyeliminowanego CO2.
Wirtualna elektrownia

Ile oszczędzamy dzięki panelom fotowoltaicznym? Możemy to sprawdzić na specjalnym ekranie w Wawrze. W dzielnicy tej z ekologicznych źródeł energii korzystają już urząd dzielnicy, centrum kultury oraz szkoły i przedszkola.

Inwestycje w zielone źródła energii są naszym priorytetem. Dzięki miejskim dotacjom udzielanym na instalację paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, mieszkańcy mogą korzystać z tańszej energii i ciepła, a Warszawa staje się coraz bardziej ekologiczna. Uruchomiliśmy Wirtualną Energię właśnie po to, aby mieszkańcy Wawra mogli zobaczyć sumę wspólnej oszczędności. Wyświetlacz wkomponowany w mural na budynku urzędu pokazuje, ile energii zgromadzono, ile pieniędzy zaoszczędzono oraz ile dwutlenku węgla mniej wyemitowano dzięki odnawialnym źródłom energii. Do Wirtualnej Elektrowni może podłączyć się każdy mieszkaniec Wawra posiadający instalację fotowoltaiczną w swoim domu. Możliwość podłączenia się przez domową sieć WiFi sprawia, że przekazywanie danych ze swojej nieruchomości jest bezkosztowe.

Wirtualna Elektrownia powstała w ramach Wawerskiego Klastra Energii, czyli projektu obejmującego współpracę z firmami i organizacjami pozarządowymi. To jedna z kilkudziesięciu zielonych inicjatyw, jakie realizujemy w stolicy. Wśród nich są takie projekty jak Warszawski Panel Klimatyczny, Zielony Fundusz, Mapa Koron Drzew, budowa nowych parków, Nowe Centrum Warszawy, powiększenie powierzchni lasów w mieście czy program wymiany kopciuchów, a także szeroki program rozwoju fotowoltaiki miejskiej.

Status projektu:

 

 

Więcej informacji o środowisku i ekologii w Warszawie: eko.um.warszawa.pl