null

Wiosenne świętowanie w teatrach lalkowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
czarno-białe zdjęcie przedstawia Adama Kiliana rysującego postać ze sztuki dla dzieci
Adam Kilian w pracowni T. Powszechnego, 1964 | Autor: E. Hartwig

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa - święto teatrów lalkowych i pracujących tam zespołów. Ogólnopolskie obchody odbyły się w warszawskim Teatrze Lalka, gdzie otwarta została wystawa poświęcona Adamowi Kilianowi, w stulecie jego urodzin.

Legendarny dyrektor Teatru Lalka

Adam Kilian, wybitny artysta plastyk, scenograf, ilustrator, twórca filmów animowanych, urodził się 13 lutego 1923 roku we Lwowie. W kwietniu 1940 roku został wywieziony przez Sowietów w głąb ZSRR, do Kazachstanu. Udało mu się opuścić Związek Sowiecki z armią generała Andersa. Przez Irak i Palestynę dotarł do Wielkiej Brytanii. Był żołnierzem RAF-u, a po wojnie studiował architekturę w College of Arts and Crafts w Nottingham. Po powrocie do Polski został dyrektorem Teatru Lalek Niebieskie Migdały założonego w Samarkandzie w 1945 roku  i repatriowanego do Polski. Teatr od 1951 roku nosi nazwę Teatr Lalka, a Adam Kilian pracował w nim przez całe swoje życie. Tworzył przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Zaprojektował scenografię do 345 przedstawień. Szczególny rozgłos w kraju i na świecie przyniosły mu przedstawienia powstałe w duecie z Janem Wilkowskim. O życiu i twórczości Adama Kiliana opowiada jubileuszowa wystawa, otwarta właśnie w Teatrze Lalka. Będzie czynna do czerwca. Wstęp wolny. 

Teatr Baj – praska perła

Najstarszym teatrem lalek w Polsce jest działający na stołecznej Pradze Teatr Baj. Powstał w 1928 roku, na Żoliborzu, a obecną nazwę przyjął w 1930 roku. Pierwsze spektakle Baja pod względem formy i techniki inspirowane były szopką – tradycyjnym przedstawieniem granym przy użyciu kukieł w okresie Bożego Narodzenia. Teatr prowadził też kursy lalkarskie na terenie całej Polski, popularyzując teatr lalek dla dzieci.

Siedziba teatru na Pradze, przy ulicy Jagiellońskiej, została dwa lata temu otwarta po kilkuletnim gruntownym remoncie. Zabytkowy budynek olśniewa i zachwyca: są tam dwie sceny, sala edukacyjna i nowocześnie wyposażone zaplecze sceniczne. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, otrzymał nawet tytuł Lidera dostępności 2022 w kategorii obiekt zabytkowy, w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

Ulubiona scena na Mokotowie

Przy ulicy Różanej 16 mieści się Teatr Guliwer, działający w Warszawie od 1945 rok. Początkowo spektakle były prezentowane w Sali Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Marszałkowskiej 8, stałą siedzibę – pod obecnym adresem – teatr ma od roku 1970.

Już za kilka dni – 25 marca – w Teatrze Guliwer odbędzie się prapremiera sztuki „Orecchio, brat Pinokia” belgijskiego dramatopisarza Merlina Vervaeta w tłumaczeniu Jana Nowaka i w reżyserii Ady Tabisz. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od lat 5 i opowiada historię Orecchia, nieznanego nikomu bracie słynnego drewnianego chłopca. Szczegóły na stronie Teatru Guliwer.

Rysunek. Mężczyzna z długimi włosami i szablą u boku ubrany w strój sarmacki w czerwono-różowych kolorach
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Mężczyzna trzyma mały samolot nad makietą lotniska. Obok tekturowa makieta teatru Guliwer