null

Wielkie pozimowe porządki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pracownik firmy sprzątającej zamiata miotłą ścieżkę rowerową, po której przejechał przed chwilą rowerzysta

Wiosenna pogoda pozwala na zintensyfikowanie porządków po zimie. Służby oczyszczania miasta kompleksowo działają na ulicach, chodnikach, przystankach i ścieżkach rowerowych.

W tym roku dodatnie temperatury i słoneczne dni wyprzedziły kalendarzową wiosnę. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły warszawskiemu Zarządowi Oczyszczania Miasta (ZOM) zwiększyć zasięg sprzątania i ogłosić gruntowne wiosenne porządki.

Zamiatanie na wiosnę

Jako pierwsze wystartowały prace, które nie wymagają użycia wody i nawet w przypadku spadku temperatury poniżej zera, nie zagrażają bezpieczeństwu, czyli zamiatanie terenów dla pieszych. Już w styczniu, kiedy ustąpiły mrozy, ekipy z miotłami zaczęły porządkować przystanki komunikacji miejskiej z piasku, który był tam używany podczas opadów śniegu i zagrożenia gołoledzią. Kompleksowe zamiatanie dotyczy 3,5 mln m kw. chodników i przystanków, a także tras dla rowerów, gdzie usunięcie piasku jest szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów.

Czyściej to bezpieczniej

Stabilne dodatnie temperatury w dzień i w nocy to znak, że można w pełni rozpocząć sprzątanie, do którego używana jest woda, czyli oczyszczanie ulic i torowisk tramwajowych. Każdej nocy zamiatarki i zmywarki systematycznie czyszczą kolejne jezdnie, po których jeżdżą autobusy – łącznie to 1500 km.

Gruntowne posprzątanie zanieczyszczeń, które nagromadziły się na ulicach w czasie zimy, ma znaczenie nie tylko dla estetyki. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg, ale także i jakości powietrza, która bezpośrednio wpływa na zdrowie mieszkańców stolicy. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, wiosenne porządki zakończymy przed świętami wielkanocnymi – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Sprzątanie na mokro

ZOM zleca również mycie terenów dla pieszych i miejskiej infrastruktury, czyli 1,3 tys. wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych, wraz z ich otoczeniem – ławkami i słupkami z rozkładami. Do pracy wyrusza także szorowarka, która do Wielkanocy umyje ponad 70 tys. m kw. powierzchni. To chodniki w reprezentacyjnych miejscach stolicy – przy Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej oraz pl. Pięciu Rogów.

Niebawem wystartuje, wpisujące się w miejską akcję #StopBazgrołom, specjalistyczne mycie koszy z pseudograffiti. ZOM planuje wyczyścić ich nawet 1000, a już teraz mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje pomazanych pojemników do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

W ciągłej gotowości

Mimo, że aktualna pogoda wskazuje na nadejście wiosny, dla służb oczyszczania nadal trwa sezon zimowy. To oznacza całodobowe monitorowanie warunków meteorologicznych, a także gotowość do tego, żeby w razie potrzeby na ulice wyjechały posypywarki, a na tereny dla pieszych wyruszyły ekipy z piaskiem i szuflami.