null

Wielkie porządki przy Dworcu Centralnym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pracownik firmy porządkowej ubrany w kamizelkę odblaskową czyści myjką ciśnieniową wygrodzenia na przystanku przy Dworcu Centralnym w Warszawie
Czyszczenie pętli przy Dworcu Centralnym

Generalne porządki na pętli Dworzec Centralny. W najbliższy weekend, 7-8 maja, służby oczyszczania będą myć zadaszenia i przystanki. Pasażerów czekają zmiany w organizacji ruchu autobusów.

Wiosną Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) rozpoczął w Warszawie porządki z użyciem wody. Jednym z ich elementów jest sprzątanie pętli i przystanków. W najbliższy weekend gruntowne sprzątanie czeka pętlę przy Dworcu Centralnym. Mycie zadaszeń nad przystankami to wyzwanie logistyczne, a prace porządkowe wymagają specjalistycznego sprzętu. Pasażerów czekają czasowe zmiany w organizacji kursowania autobusów.

Porządki na wysokości

Do dokładnego umycia zadaszenia nad przystankami pętli wykorzystane zostaną podnośniki i myjki ciśnieniowe. Niektóre z elementów konstrukcji można wyczyścić dopiero po dostaniu się na jej dach. Porządki na pętli są kompleksowe i obejmują także ławki, słupki, wygrodzenia, tablice rozkładowe i chodniki na przystankach.

Weekend ze zmianami

Sprzątanie rozpoczyna się nad ranem w sobotę i ze względu na jego duży zakres będzie trwało po kilka godzin przez oba dni. Dla bezpieczeństwa i komfortu pasażerów niektóre z autobusów mogą w tym czasie odjeżdżać z innych przystanków. Wszystkie zmiany można na bieżąco śledzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego i w mediach społecznościowych.

Czyste przystanki

Zarząd Oczyszczania Miasta regularnie dba o czystość na ponad 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Najbardziej uczęszczane miejsca, jak duże węzły przesiadkowe, są zamiatane nawet codziennie. Każdego dnia jest opróżnianych 6 tys. przystankowych koszy. Od wiosny do jesieni każda z ponad 1200 wiat przechodzi gruntowne mycie. W przypadku nagłych zanieczyszczeń, jak zbite szkło czy pseudograffiti, ZOM działa także interwencyjnie. Przystanek, który wymaga posprzątania, mieszkańcy mogą zgłosić za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.