null

Wielkie małe szczęście w warszawskim zoo

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mały kanczyl jawajski urodzony w Warszawskim ZOO
Kanczyl jawajski w Warszawskim ZOO | Autor: Marcin Jezierski

Linda i Arnold – para kanczyli jawajskich z warszawskiego zoo sprawiła wspaniały prezent na święta: urodził się mały kanczyl. To pierwsze dziecko tej pary. Maluch przyszedł na świat 2 grudnia, ma ok. 10 cm wzrostu, a jego płeć jeszcze nie jest znana.

Młode jest żwawe, z ciekawością eksploruje wolierę w ptaszarni, gdzie mieszka, ale pilnuje też matki, bo w pierwszych dniach życia jest od niej zależne – pije tylko mleko. Jednak jako zwierzę kopytne mały myszojeleń jest też bardzo samodzielny – chwilę po narodzinach wstał i biegał za rodzicielką. Linda znakomicie odnalazła się w roli matki, jest bardzo opiekuńcza i troszczy się o swoje maleństwo. Tata Arnold, czyli „czworonożny dracula”, nazywany tak ze względu na niewielkie wampirze kły występujące u samców, również bacznym okiem pilnuje swojego potomka.

Miłość od pierwszego obwąchania

Kanczyle jawajskie (Tragulus javanicus), szerzej znane jako myszojelenie, mieszkają w Warszawskim zoo zaledwie od 2020 r., ale śmiało można stwierdzić, że zrobiły zawrotną karierę! Zainteresowanie mediów i popularna w internecie piosenka sprawiły, że niemal każdy zwiedzający obowiązkowo odwiedza myszojelenia.

Już od przyjazdu samca Arnolda w 2020 r. zwiedzający i fotografowie cierpliwie wypatrywali przy szybie woliery małego zwierzaka. Arnold tego nie ułatwiał – płochliwy samczyk na początku głównie krył się wśród listowia i tylko czasami przebiegał przez środek woliery. Wszystko zmieniła Linda – samiczka kanczyla, która w lipcu tego roku przyjechała do Arnolda z łódzkiego zoo. Linda prezentowała zupełnie inne niż Arnold usposobienie: spokojna, przyjazna i kontaktowa. Po przyjeździe szybko porozumiała się (poprzez obwąchanie) z Arnoldem i już następnego dnia razem zgodnie eksplorowali wybieg. Dzięki niej Arnold się ośmielił i często można było dwa zajęte sobą kanczyle obserwować w ich wolierze. Zwierzaki utworzyły zgodną parę, a efekt w postaci pięknego maluszka, który pojawił się po ponad 4 miesiącach od pierwszej randki, można obecnie obserwować w ptaszarni warszawskiego zoo.

Niespodzianka dla zwiedzających

Narodziny młodego kanczyla dla pracowników zoo nie były typową niespodzianką – oczekiwali szczęśliwego rozwiązania, ale zadziwiła ich szybkość, z jaką para postarała się o potomstwo. Ciekawe były też okoliczności samego porodu, gdyż... odbył się on na oczach stałych gości Warszawskiego zoo, którzy nie spodziewali się takiej niespodzianki podczas czwartkowego zwiedzania.

Rodzinę kanczyli można obserwować w jednej z wolier ptaszarni Warszawskiego zoo. Tam ma zapewnione odpowiednie parametry temperatury i wilgotności.

Ma, ma, ma, ma małe nóżki

Kanczyle zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Dorosły kanczyl jawajski waży zaledwie 1,5-2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Młody kanczyl nie był jeszcze ważony – przez pierwszy miesiąc opiekunowie nie chcą wprowadzać niepotrzebnego stresu w powiększonej rodzinie.

Kanczyle są roślinożerne i taką dietę mają też w warszawskim zoo, ale podjadają też owady karmowe, np. mącznika. Prowadzą głównie nocny tryb życia, więc nie jest łatwo je obserwować – nawet w zootrzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcić nieco czasu, albo liczyć na łut szczęścia. Kanczyle aktywne są głównie rankiem, ale ożywiają się również około godz. 13:00.

Ze względu na niewystarczającą ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię – DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN zagrożonych gatunków. Ogrody zoologiczne prowadzą dla niego program hodowlany (EEP) mający zapewnić trwanie i rozwój populacji tych zwierząt w ogrodach zoologicznych zrzeszonych w międzynarodowych organizacjach. Oznacza to, że każdy kanczyl jest pod baczną opieką nie tylko swoich opiekunów w zoo, ale też europejskiego koordynatora tego gatunku. Powiększenie populacji europejskich kanczyli jest odnotowane w bazie danych o zwierzętach w europejskich ogrodach zoologicznych ZIMS, z której wiadomo, że aktualnie żyje więcej samców. Dlatego tym bardziej interesujące jest, jaką płeć ma nowo narodzony kanczyl.

Mały kanczyl jawajski urodzony w Warszawskim ZOO z mamą Lindą
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Mały kanczyl jawajski urodzony w Warszawskim ZOO
Mały kanczyl jawajski urodzony w Warszawskim ZOO
Mały kanczyl jawajski urodzony w Warszawskim ZOO