null

Wielki Test Wiedzy o Warszawie rozwiązany

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Wiktor Krawcewicz

Ilu mieszkańców miała Warszawa przed II wojną światową? Kto jest patronem Warszawy Centralnej? Gdzie nakręcono „Film balkonowy”? Miłośnicy stolicy wzięli udział w Wielkim Teście Wiedzy o Warszawie. Najwyższy wynik osiągnął Mateusz Glinka.

Wielki Test Wiedzy o Warszawie przypada w bardzo wyjątkowym czasie, w przeddzień Święta Warszawy. Mieszkam w Warszawie od ponad 30 lat i myślę, że to miasto, w którym nie sposób się nie zakochać. Nasza stolica jest barwna, różnorodna i wzbudza skrajne emocje, ale to co jest dla nas najważniejsze, to to że warszawiacy i warszawianki są zadowoleni z życia tutaj – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Wielki Test Wiedzy o Warszawie odbył się dzisiaj w Muzeum Warszawskiej Pragi. Uczestnicy w ciągu 60 minut opowiadali na 60 pytań zamkniętych. Pulę pytań do testu stworzyli dziennikarze Gazety Wyborczej Warszawa, swoje propozycje przedstawili również reprezentanci instytucji współorganizujących konkurs – Muzeum Warszawy i m.st. Warszawy. 

Pierwsze miejsce zajął Mateusz Glinka – student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, mieszkaniec Mokotowa, który zdobył 43 punkty. Drugie miejsce wywalczył Jakub Dmowski – pracownik Zarządu Transportu Miejskiego, wychowany na Woli, mieszkaniec Ursynowa, a trzecie Dawid Wawrzyńczyk – urodzony na Śląsku, wnuk warszawskiego powstańca, pracownik korporacji, varsavianista. Na najlepszych uczestników „Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie” czekały nagrody finansowe: 1. miejsce – 2 000 zł, 2. miejsce – 1 500 zł, 3. miejsce – 1 000 zł.

Zakres tematyczny testu był bardzo szeroki od pytań dotyczących dawnej Warszawy po czasy współczesne. Uczestnicy byli pytani m.in. o to ile mieszkań komunalnych w swoich zasobach ma miasto, ile jest stacji metra, kto był projektantem pierwszego warszawskiego mostu i którą warszawską knajpę odwiedził Mick Jagger?

Uczestnicy rozwiązywali test na tabletach. W przerwie przed ogłoszeniem wyników mogli zwiedzić wystawy Muzeum Warszawskiej Pragi i wysłuchać prelekcji Tomasza Urzykowskiego, varsavianisty, dziennikarza Gazety Wyborczej.

Zobacz galerię (4 zdjęć)