null

Wielki Test Wiedzy o Warszawie rozwiązany

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
siedzący i rozwiązujący test uczestnicy uczestnicy Wilekiego Testu wiedzy o Warszawie
Autor: Ewelina Lach

Jaka rzeka płynęła w XVIII w. przez pl. Trzech Krzyży?, Jak nazywa się pierwszy publiczny park warszawski? Jakie stacje połączy czwarta linia metra czy jakie miejsce zdobyło nagrodę Grand Prix w konkursie o nagrodę architektoniczną prezydenta Warszawy w 2024 r.? Między innymi na takie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie. W tym roku najlepiej poradził sobie Piotr Kunert, który poprawnie odpowiedział na 37 z 45 pytań.

Za nami czwarta edycja Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie. Uczestnicy spotkali się w Lapidarium Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. W ciągu 45 minut musieli odpowiedzieć na 45 pytań przygotowanymi przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i varsavianistów.  

Wielki Test Wiedzy o Warszawie to wydarzenie wyjątkowe. Każdy z jego uczestników odpowiadając na pytania udowodnił, że jest wielkim znawcą Warszawy. Zadanie było o tyle trudne, że każdy z Was musiał  być ekspertem w wielu dziedzinach, wiedzieć ile jest mieszkań komunalnych, znać historię Warszawy oraz wysokości budynków. Liczba poprawnych odpowiedzi jest naprawdę imponująca. Wszystkim bardzo gratuluję  Moje ulubione pytania dotyczy nurogęsi, które są kaczkami – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas wręczenia nagród. 

­Cieszę się, że w tym roku test o Warszawie może się odbywać właśnie tutaj, w Muzeum Warszawy, w naszym pięknym Lapidarium. Mam nadzieję, że będziemy się widywać przy innych świetnych okazjach i wydarzeniach – powiedziała Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

Najlepszy okazał się Piotr Kunert – miłośnik Warszawy i znawca jej historii, na co dzień zajmujący się oprowadzeniem wycieczek po Warszawie, który zdobył 37 punkty. Trzy osoby zdobyły zaledwie o jeden punkt mniej. Po dogrywce drugie miejsce wywalczył Mateusz Walczyk – student Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkaniec Białołęki, pasjonat Warszawy, a trzecie miejsce Marcin Makijewski, pracownik Zarządu Dróg Miejskich, dla którego stolica jest nie tylko pracą, ale również hobby.

Na zwycięzców „Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie” czekały nagrody finansowe: 1. miejsce – 2 000 zł, 2. miejsce – 1 500 zł, 3. miejsce – 1 000 zł. Pozostali uczestnicy otrzymali upominkii, W przerwie przed ogłoszeniem wyników można było zwiedzić wystawy Muzeum Warszawy i obejrzeć film w kinie Syrena.

podkładka z białą kartką i napisem Wielki Test Wiedzy o Warszawie trzymana na kolanach osoby siedzącej
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
siedzący i rozwiązujący test uczestnicy uczestnicy Wilekiego Testu wiedzy o Warszawie
Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy stojące razem ze zdobywcami trzech pierwszych miejsc