null

Wielki finał Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
WTPC

Dobiega końca druga edycja Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka. W tym roku w wydarzenie wyjątkowo licznie włączyły się warszawskie instytucje kultury, placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe. W najbliższą sobotę czeka nas wielki finał.

Przez cały tydzień, od 3 do 10 grudnia, Warszawa celebruje 75. rocznicę podpisania Powszechniej Deklaracji Praw Człowieka, mówiącej o wolności i równości w prawach każdego człowieka. Podczas tegorocznej edycji WTPC w programie znalazło się blisko 70 propozycji dla mieszkanek i mieszkańców miasta. 

Warszawski Tydzień Praw człowieka powstał z myślą o wszystkich mieszkankach i mieszkańcach stolicy. Chcemy wzmacniać świadomość praw człowieka wśród osób mieszkających w Warszawie i przyjeżdżających  do naszego miasta. Stworzyliśmy przestrzeń, by porozmawiać o tym, co nas łączy, ale również o tym, co nas dzieli. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i czym zajmujemy się na co dzień, każdy z nas ma te same prawa.  – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania.

Dla dzieci i dla dorosłych

Już w najbliższą sobotę, 9 grudnia, w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbędzie się finał Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka. Wśród atrakcji zaplanowano zajęcia, debaty, warsztaty i panel dyskusyjny.
Zajęcia dla dzieci poprowadzi Fundacja na rzecz Praw Ucznia. W czasie warsztatów poruszony zostanie temat praw dzieci i praw uczniowskich.
O godzinie 11:00 panelem dla dorosłych „Nasze Prawa- nasza sprawa” spotkanie finałowe otworzy Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania. Następnie Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wygłosi przemówienie pod tytułem „Czy wszyscy ludzie rodzą się w wolni i równi?”.

Debata ekspercka

O godzinie 11:45 rozpocznie się debata „Wojna, migracje i fake newsy. Czy są granice dla praw człowieka?”. O wyzwaniach dla praw człowieka w czasie wojny i migracji, o tym jak na nowo edukować o prawach człowieka, rozmawiać będą ekspertki i eksperci Hanna Machińska, Mikołaj Winiewski, Katarzyna Bąkowicz i Magdalena Popławska. Debatę moderować będzie Anton Ambroziak.

Warsztaty o prawach

O 13:15 Miłosz Przepiórkowski ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa poprowadzi warsztat „Słowa mają moc. Język inkluzywny, czyli jaki?”. To okazja by odpowiedzieć na pytanie, jak mówić, aby nie ranić, jak zapobiegać dyskryminacji i przemocy wobec społeczności LGBTQ+?
Następnie odbędzie się rozmowa o cyberprzemocy, ochronie dzieci przed przemocą w sieci i profilaktyce e-uzależnień. Warsztat „Jak chronić nasze dzieci przed cyberprzemocą?” poprowadzi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Prawa osób atypowych

Finał Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka zakończy się panelem dyskusyjnym „Neuroróżnorodność – co po diagnozie?” poprowadzonym przez Ewę Woydyłło-Osiatyńską oraz Angelikę Łasochę z Fundacji Atypika. Prelegentki przedstawią wyzwania jakie stoją przed osobami atypowymi, jak tworzyć przyjazne środowisko dla osób atypowych oraz w jaki sposób mówić o neuroróżnorodności i osobach atypowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Dostępność: Wystąpienia w czasie wernisażu  i wydarzenia finałowego będą tłumaczone na polski język migowy (PJM).