null

Wielki finał Rowerowego Maja

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rowerowy Maj nie kończy się w maju. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się finał tej wiosennej kampanii. W ramach wydarzenia wspólny przejazd ulicami Warszawy, taneczna rozgrzewka czy występy dzieci i młodzieży na pikniku w Parku Bródnowskim. Wręczone zostaną również nagrody dla najaktywniejszych placówek w Warszawie.

Świętowanie finału 7. edycji kampanii Rowerowy Maj rozpocznie się 16 czerwca o godz. 11:30 przy Stadionie Narodowym (Brama nr 2). Uczestnicy ruszą we wspólnym, aktywnym i kolorowym przejeździe przez Warszawę, a rozgrzeje ich do tego taniec w rytm muzyki.

Start przejazdu rowerów, hulajnóg, rolek, deskorolek zaplanowano na godzinę 12.00 z Ronda Waszyngtona. Punktem docelowym trasy będzie piknik w Parku Bródnowskim.

Trasa przejazdu liczy około 10 kilometrów i prowadzi przez ul. Targową - ul. Jagiellońską - ul. S. Starzyńskiego - ul. św. Wincentego - ul. L. Kondratowicza - ul. Chodecką. Na teren parku wejść można od strony ul. Wyszogrodzkiej. Do przejazdu można dołączyć w każdej chwili, na każdym etapie trasy.

Piknik w Parku Bródnowskim

Piknik rozpocznie się o godz. 13.00. Za aktywne dotarcie do Parku będzie można zdobyć jeszcze jedną naklejkę do dzienniczka rowerowego, do odebrania na stoisku Rowerowego Maja tuż przy scenie.

A na scenie nie zabraknie atrakcji – około godz. 13.30 oficjalnie ogłoszone zostaną wyniki tegorocznej kampanii i wręczone zostaną nagrody dla 3 najaktywniejszych klas i 3 grup przedszkolnych z najaktywniejszych placówek uczestniczących w Rowerowym Maju. Będzie można również poznać laureatów konkursu informatycznego na animację poklatkową „Rowerowy Maj zmienia Warszawę”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 16.

Po części oficjalnej zaplanowano występy, które rozpocznie pokaz taneczny PRO-DANCE. Po nim scenę przejmą młodzi tancerze i muzycy, którzy zaprezentują swoje talenty. Na pikniku będzie także mnóstwo atrakcji dla małych i dużych – interaktywna, rodzinna gra terenowa „Umiejętności Przyszłości”, rowerowy tor przeszkód, tworzenie flower boxów, ekologiczny warsztat detektywistyczny, coctail bike i wiele innych.

Będzie także okazja wzięcia udziału w konkursie, w którym do zdobycia będzie rower od woom. Warto zostać do końca, wyniki konkursu ogłoszone będą o godz. 17:00 – w tym roku będzie aż trzech zwycięzców, którzy będą mogli po pikniku odjechać na swoim nowym rowerze.

Rowerowy Maj 2024 w liczbach

W tym roku do udziału w warszawskim Rowerowym Maju zgłosiło się aż 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. 111 771 aktywnych uczestników zrealizowało łącznie aż 2 535 556 przejazdów. W maju aż 49% wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji zostało zrealizowanych aktywnie. To był rekordowy Rowerowy Maj.

Zwycięzcy tegorocznej kampanii w poszczególnych kategoriach to:

Szkoła „mała”:

Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek" z frekwencją 70,5% (Żoliborz), zwycięska klasa IV b.

Szkoła „średnia”:

Szkoła Podstawowa nr 173 im. Górników Polskich z frekwencją 76,3% (Wesoła), zwycięska klasa IV b.

Szkoła „duża”:

Szkoła Podstawowa nr 403 z frekwencją 74,7% (Wola), zwycięska klasa Id.

Przedszkola:           

1. Przedszkole nr 253 "Akademia Pana Kleksa" z frekwencją 86,9% (Wola), zwycięska grupa 5-latki b.

2. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 "Tarchominek" z frekwencją 86,3% (Białołęka), zwycięska grupa 4-latki a.

3. Przedszkole nr 364 "Pod Tęczą" z ogólną frekwencją 84,0% (Bielany), zwycięska grupa 5-latki a.

Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe puchary i główne nagrody grupowe – na uczniów czeka wycieczka z Manufakturą Przygody, natomiast przedszkolaków wyprawa do Sadów Klemensa.

Więcej na temat nagród grupowych i indywidualnych można przeczytać na stronie.