null

Więcej zieleni na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ścieżka w parku kieszonkowym. Dookoła roślinność. Po lewej stronie drewniana ławka, po prawej ozdobne kule na ziemi.
Park kieszonkowy na Pradze-Północ | Autor: K. Babicki

Prawa strona Wisły coraz bardziej się zazielenia. Miejscy ogrodnicy udostępnili właśnie mieszkańcom Pragi-Północ nowy park kieszonkowy. Trwają też nasadzenia roślin w wybranych pasach drogowych dzielnicy. Oba zadania to projekty wyłonione w ramach budżetu obywatelskiego. Za realizację odpowiada Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Pocket park w pobliżu Portu Praskiego

W pasie drogowym przy ul. Zamoyskiego na powierzchni 2650 mkw. powstał nowy park kieszonkowy. Wcześniej był to teren zieleni z dużymi drzewami. Od strony południowej do dorodnych lip i topoli dosadzono w 2020 r. młode drzewa z gatunku klon czerwony, a także wiele krzewów i bylin. W ramach tworzenia pocket parku pojawiły się ostatnio kolejne rośliny – to m.in. jabłonie ozdobne ‘Kelsey’; dereń biały Sybirica; śnieguliczka Doorenbosa ‘Magic Berry’; kocimiętka; rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm’ czy aster gawędka. Miejscy ogrodnicy zadbali o to, by zachować spójny charakter kompozycji, a niska zieleń została zaprojektowana tak, by tworzyła ozdobny efekt przez cały rok.

Skwer, na którym wcześniej nie było małej architektury, został wyposażony w ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Trasy komunikacyjne zaprojektowano na podstawie analizy istniejących przedeptów – w ich miejscu wybudowany został chodnik o powierzchni 255 mkw. Załamania kierunków ścieżek pozwoliły też na utworzenie miejsc atrakcyjnych widokowo. Ozdobą terenu są formy rzeźbiarskie, trzy betonowe kule umieszczone są w centralnym punkcie – przy rozwidleniu dróg w niewysokich bylinach.

Park powstał w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego „Pocket Parki dla Warszawy”. Prace wykonała firma AG-Complex, a za projekt odpowiada Urszula Michalska Kształtownia.pl.

Mniej betonu na Pradze-Północ

Również z inicjatywy mieszkańców realizowane jest obecnie kolejne zadanie związane z zielenią na terenie dzielnicy. Projekt „Mniej betonu dla Pragi” zakłada zastąpienie dotychczasowego betonu roślinnością w wybranych miejscach w pasach drogowych. Przy ul. Jagiellońskiej w okolicy placu Hallera oraz przy ul. Ratuszowej obok ul. Targowej powstaną w sumie cztery rabaty o łącznej powierzchni 84 mkw.

W pierwszej kolejności miejscy ogrodnicy demontują betonowe płyty i kostkę brukową. Po zakończeniu tych prac wykonane zostaną nasadzenia wielobarwnych krzewów, które zakwitną wiosną i latem. Przy ul. Jagiellońskiej będą to świdośliwy Lamarcka, pęcherznice kalinolistne ‘Little Angel’ oraz śnieguliczki Chenaulta ‘Hancock’, które ozdobią aż trzy rabaty o łącznej powierzchni 25 mkw. Z kolei przy ul. Ratuszowej na rabacie o powierzchni 59 mkw. posadzone zostaną irga błyszcząca i powojnik ‘Praecox’.

Zieleń i alejka spacerowa w parku kieszonkowym. Przy rozwidleniu alejek na ziemi ustawiono ozdobne betonowe kule.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Ścieżka w parku kieszonkowym. Dookoła roślinność. Po lewej stronie drewniana ławka, po prawej ozdobne kule na ziemi.
Alejka spacerowa i zieleń na końcu parku. W tle ulica i budynki mieszkalne.
Alejka spacerowa i fragment zieleni na końcu parku. W tle ulica z samochodami, wiadukt i budynki mieszkalne.
Zbliżenie na krzewy i trawy w jesiennych kolorach.