null

Więcej uczniów zagra w szachy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Duża hala z rozstawionymi stolikami i krzesłami przy których przed planszami szachowymi siedzą uczniowie a w tle widać trybuny dla publiczności
Uczniowie klas 1-3 na tegorocznym turnieju szachowym na Torwarze.

Jeszcze do piątku 30 września szkoły podstawowe mogą zgłosić się do kolejnej edycji miejskiego programu „WARS i SAWA grają w szachy”. W ramach projektu, Warszawa we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, organizuje zajęcia szachowe dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz kursy dla nauczycieli z metodyki nauczania tej gry.

Warszawa jest pionierem w skali kraju w zakresie systemowego wprowadzania nauki gry w szachy do szkół. Od 2013 roku, w ramach projektu „WARS i SAWA grają w szachy”, prowadzimy w stołecznych szkołach podstawowych zajęcia szachowe dla najmłodszych uczniów. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem programem, ruszamy z kolejną edycją i jeszcze do 30 września czekamy na zgłoszenia szkół zainteresowanych organizacją zajęć szachowych – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Deklaracje dyrektorów szkół podstawowych zainteresowanych przystąpieniem do 8. edycji programu „WARS i SAWA grają w szachy” przyjmowane są do piątku 30 września br., w kancelarii głównej Urzędu m.st. Warszawy (Al. Jerozolimskie 44). Formularz deklaracji dostępny jest w systemie ankietowym Biura Edukacji: ankietybe.um.warszawa.pl.

Nauka gry w szachy od podstawówki

Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” jest jednocześnie częścią ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dotychczas objęto nim blisko 70 proc. warszawskich podstawówek. Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” obejmuje m.in. jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program jest przygotowany z myślą o uczniach klas I-III szkół podstawowych.

Kursy dla nauczycieli gry w szachy

Szkoły, które zgłoszą się do programu mogą liczyć także na szkolenia dla nauczycieli z metodyki nauczania gry w szachy organizowane przez samorządową placówkę doskonalenia nauczycieli - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Kurs podstawowy startuje 7 października. Z kolei dla nauczycieli prowadzących już szkolne zajęcia szachowe w ramach projektu „WARS i SAWA grają w szachy” w dn. 19-20 listopada br. odbędzie się kurs doskonalący. Zapisy zostaną uruchomione w połowie października w systemie elektronicznej rejestracji WCIES: kursy.wcies.edu.pl.

Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” jest finansowany z budżetu m.st. Warszawy, przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, który zapewnia wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy.