null

Więcej pieniędzy na remont warszawskich zabytków

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fasada kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 48 przed remontem. Zniszczona elewacja, zabytkowe zdobienia okien.
Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 48. | Autor: UM Warszawa

Miejscy radni po raz drugi w tym roku zdecydowali o przyznaniu dotacji z budżetu miasta na remont stołecznych zabytków. Tym razem wsparcie finansowe otrzyma dziewięć obiektów na łączną kwotę ponad 1,4 miliona złotych.

Dzięki dotacji zostanie wykonany remont elewacji frontowej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 48. Kilkupiętrowa kamienica o bogatym wystroju i dekoracyjnych balkonach, która powstała w ostatnich latach XIX wieku, a w 1913 roku została nadbudowana. Podczas II wojny światowej nie była zniszczona. Dotacja zostanie wykorzystana na I etap remontu obejmującego elewację od ulicy Nowogrodzkiej.

Pieniądze przyznane przez radnych pozwolą także na przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich części elewacji wschodniej i wieży wschodniej kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37.

Remont przejdzie również kamienica przy ul. Freta 55. Dom stojący jako ostatni w pierzei, tuż przed kościołem franciszkanów, odbudowano w 1955 roku. Fasadę zdobią polichromie przedstawiające różne postacie oraz martwą naturę. Odnowione zostaną fasady od ul. Freta i Franciszkańskiej.

Dzięki majowej uchwale będą kontynuowane działania przy zabytkach już wspieranych miejskimi dotacjami. Prace będą prowadzone w drewniaku przy ul. Fletniowej 2 z ok. 1900 roku (m.in. wykonanie instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej), w Domu Braci Jabłkowskich z 1914 roku przy ul. Brackiej 25 będą wymienione świetliki, a w Domu Wedla z 1936 roku przy ul. Puławskiej 28 będzie przeprowadzony II etap remontu elewacji podwórzowej.

Przyznane dotacje zostaną przekazane także na izolacje przeciwwilgociowe w budynkach przy ul. Freta 18, 20, 22 i 24 oraz Podwale 29.

9,8 mln zł na dotacje i refundacje w 2022 roku

Wsparcie finansowe przeznaczone w tegorocznym budżecie miasta na dotacje i refundacje prac przy zabytkach wynosi 9,8 mln zł. Pierwszą uchwałę dotacyjną radni podjęli w marcu br. Dzięki tym środkom zostały dofinansowane prace przy 45 zabytkach.

Łącznie na remonty przy 54 obiektach przeznaczono środki w wysokości prawie 8,2 milionów złotych.