null

Więcej miejskich mieszkań w energooszczędnych budynkach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra stojąca przy mikrofonie podczas konferencji prasowej
Autor: Ewelina Lach

Rekordowe inwestycje budownictwa społecznego w Warszawie. Wszystkie domy mają innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji. Miasto rozwija budowę lokali na wynajem w ramach TBS-ów, powstają także nowe mieszkania komunalne, trwają modernizacje i remonty pustostanów.

W tej kadencji pomimo bardzo trudnej sytuacji udawało się oddawać mieszkańcom w wynajem ponad 2 tys. mieszkań rocznie. Są to zarówno mieszkania w nowych, jak i starych budynkach. Realizujemy największy program budownictwa społecznego w historii. Wszystkie inwestycje realizowane są w sposób bardzo nowoczesny. To już jest standard, że budynki spełniają wszystkie wymogi dostępności, dla osób z niepełnosprawnościami. We wszystkich budynkach w zależności od ich wielkości jest od kilku do kilkunastu specjalnie dostosowanych mieszkań - powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

W bieżącym roku w realizacji i budowie jest rekordowa liczba mieszkań budownictwa społecznego, ponad 2 100. Z czego w 2023 r. zostało już oddane 235 mieszkań w zasobach TBS, a do końca roku do użytkowania trafią kolejne 244 mieszkania. Następne inwestycje będą kończone w 2024 i 2025 r. 

TBS Warszawa Południe

To co istotne to rozwiązania niskoenergetyczne, które spowodują obniżenie kosztów eksploatacyjnych - energii elektrycznej, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, są one nawet o połowę niższe w porównaniu mieszkań w technologii tradycyjnej. Pierwszy taki budynek powstaje w Wawrze na ulicy Derkaczy. Będzie on posiadał fotowoltaikę, pompy ciepła i wentylację mechaniczną – powiedział Adam Godusławski – prezes zarządu TBS Warszawa Południe - To wszystko jest możliwe dzięki temu, że miasto dba o rozwój zrównoważonego, zielonego budownictwa.

Spółka posiada w realizacji sześć inwestycji, za łączną kwotę 340 mln zł z 661 mieszkaniami, trwa przygotowanie 7 kolejnych projektów na łączną kwotę 286 mln zł z 547 mieszkaniami.

Formy finansowania

Polityka mieszkaniowa miasta wymaga wysokich nakładów finansowych. Od 2021 roku widać wyraźny wzrost kosztów budowlanych i remontów, co jest spowodowane pogarszającą się sytuacją gospodarczą i ogólnym wzrostem cen.

Głównym źródłem finansowania jest wkład pieniężny i niepieniężny miasta w postaci gruntów czy budynków. Drugi wkład to ok. 10 % z funduszu rozwoju mieszkalnictwa do każdej inwestycji. Natomiast trzecie źródło to pieniądze, które mają być z KPO, dzisiaj jest to prefinansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, właśnie do tych inwestycji, które mają być przeznaczone dla osób o niskich i średnich dochodach – powiedział Mariusz Frankowski przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji.

Inwestycje w budowie i przygotowaniu

Obecnie TBS Warszawa Południe posiada 6 inwestycji w realizacji:

 • Ząbkowska/Markowska: 186 mieszkań
 • Derkaczy: 66 mieszkań
 • Agrestowa: 40 mieszkań
 • Banacha/Grójecka: 205 mieszkań
 • Targowa 14: 69 mieszkań
 • Stalowa 55/57: 95 mieszkań

W analizie i przygotowaniu do aportu są budynki:

 • Grochowska: 70 mieszkań
 • Poligonowa: 55 mieszkań
 • Czapelska: 103 mieszkania
 • Krypska: 125 mieszkań
 • Skaryszewska: 22 mieszkania
 • Agrestowa II etap: 67 mieszkań + usługi
 • Derkaczy II etap: 105 mieszkań

TBS Warszawa Północ w fazie realizacji posiada inwestycje przy ul. Strzeleckiej i Jagiellońskiej oraz przy ul. Połczyńskiej. Razem z inwestycją przy ulicy Rudnickiego powiększą one zasób lokalowy TBS Północ o 528 mieszkań. W przygotowaniu są kolejne projekty, na Białołęce przy ul. Pani na Wiśniewie (100 mieszkań) i Milenijnej (189), na Targówku przy Chyrowskiej (25) i na Woli przy Kolskiej (42), co da łącznie kolejnych 356 mieszkań.

Do zasobów lokalowych miasta należą również mieszkania komunalne. Obecnie w budowie jest 96 mieszkań – 24 mieszkania w Rembertowie przy ul. Cyrulików i 72 mieszkania na Pradze Północ ul. Szwedzka/Stolarska.

W trakcie prac przygotowawczych jest łącznie jest 654 mieszkań w następujących lokalizacjach

 • Białołęka, ul Marywilska
 • Praga-Południe, ul. Komorska/Łukowska
 • Ursus, ul. Orląt Lwowskich
 • Włochy, ul. 1-go Sierpnia (duża inwestycja, planowane 300 lokali)
 • Wawer, ul. Trakt Lubelski

Kolejne inwestycje w planowaniu.

uczestnicy konferencji TBS Warszawa Południa stojący na tle ściany z kwitnącą roślinnością
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
projekty nowych inwestycji - budynków na wynajem wiszące na tablicach przypiętych do ogrodzenia, w tle widać ceglany mur
uczestnicy konferencji TBS Warszawa Południa stojący na dachu, w tle panorama Warszawy - wieżowce