null

Więcej dróg dla rowerzystów na Puławskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tramwaj linii 4 na przystanku Goworka 02 u styku Puławskiej i pl. Unii Lubelskiej_w tle pasaż handlowo-usługowy Plac Unii
Tramwaj linii 4 na przystanku Goworka 02 | Autor: Tramwaje Warszawskie

Droga dla rowerów przed dawnym kinem Moskwa, droga rowerowa przez ulicę Goworka i droga rowerowa przez Puławską do Rakowieckiej – kolejne udogodnienia dla cyklistów na Starym Mokotowie powstaną jeszcze przed zakończeniem budowy trasy tramwajowej do Wilanowa. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ułatwi przejazd przez jeden z najbardziej skomplikowanych układów skrzyżowań w Warszawie.

Na całym odcinku powstającej trasy tramwajowej do Wilanowa trwają intensywne prace. Wykonawca inwestycji – firma Budimex – dokłada wszelkich starań, by wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pasażerowie dojechali tramwajami do Wilanowa, do przystanku przy ul. Branickiego. Przyśpieszone zostały również prace nad wytyczeniem i wykonaniem tras rowerowych wzdłuż ulicy Puławskiej. Ulica ta – również na odcinku do Dolnej – będzie kompleksowo przebudowana.

Lepiej dla rowerzystów

Prace na zaplanowanej rezerwie pod drogę rowerową na ul. Puławskiej na Mokotowie rozpoczną się jeszcze przed zakończeniem budowy trasy – a nie, jak wcześniej planowano – do 2025 r. Nowy przejazd dla rowerzystów przez Puławską i trasa rowerowa biegnąca obok Centrum Weterana – aż do włączenia w Rakowiecką – powstaną jeszcze przed końcem br.

Co się zmieni? Przede wszystkim docelowa organizacja ruchu na Rakowieckiej i na jej wylocie w Puławską. Zastosowane zostaną tu rozwiązania przyjazne rowerzystom, czyli: ograniczenie prędkości i uspokojenie ruchu oraz wygodne włączenie ruchu rowerowego w ulicę. Kolejna zmiana to przejazd rowerowy wzdłuż Puławskiej przez Goworka i połączenie go z drogą rowerową wzdłuż dawnego kina Moskwa, gdzie obecnie znajduje się centrum handlowo-usługowe przy Puławskiej 19. Ten ciąg rowerowy zakończy się włączeniem w Puławską.

Wszystkie dodatkowe odcinki dla rowerzystów zostaną zbudowane w ramach obecnie prowadzonego kontraktu na tramwaj do Wilanowa. Inwestycje zrealizuje wykonawca trasy, czyli firma Budimex (opracowała ona dokumentację budowlaną zmian dróg rowerowych) oraz firma Balzola (będzie zajmowała się budową tramwaju na Rakowieckiej). Budowa dodatkowych dróg rowerowych została zaplanowana do końca tego roku.

Jaka zieleń przy Puławskiej?

Zmiany na mokotowskim odcinku tramwaju do Wilanowa obejmą nie tylko zwiększenie liczby przejazdów i wydłużenie dróg rowerowych. Będzie też więcej zieleni przed dawnym kinem Moskwa.

Przy Puławskiej powstało już około 500 metrów zielonych torów. Firma Budimex – jeszcze przed końcem kontraktu – posadzi również drzewa na przystanku przy ul. Goworka. W najbliższej okolicy skrzyżowania powstaną rabaty, na których znajdzie się kilkaset krzewów i bylin. Kolejnych kilka drzew posadzonych zostanie przy skrzyżowaniu Puławskiej i Rakowieckiej. Również wzdłuż zaplanowanej drogi rowerowej przy dawnym Kinie Moskwa, na granicy z jezdnią, projektanci wygospodarowali miejsce na nowy pas zieleni.

Puławska_Goworka_Rakowiecka_projekt układu torowisk i przejść dla pieszych_mapka
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Tramwaj linii 4 na przystanku Goworka 02 u styku Puławskiej i pl. Unii Lubelskiej_w tle pasaż handlowo-usługowy Plac Unii
Tramwaj jedzie zielonym torowiskiem na Puławskiej otoczonym zielenią_w tle pasaż handlowo-usługowy Plac Unii Lubleskiej