null

Wiaty i kosze bez bazgrołów

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pięciu pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta w kamizelkach odblaskowych czyści na mokro wiatę przystankową w pochmurny dzień
Czyszczenie wiaty przystankowej

Niemal 7 tys. wiat i koszy na śmieci zostało w ubiegłym roku wyczyszczonych przez Zarząd Oczyszczania Miasta z pseudograffiti. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2024 roku nieestetyczne malunki usunięto z 500 kolejnych wiat. Wiosenna pogoda pozwoli niebawem rozszerzyć działania także o pojemniki na odpady.

Regularne porządki są równie ważne, jak reagowanie w nagłych sytuacjach, a do takich należy likwidacja pseudograffiti. Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi takie prace w przypadku wiat przystankowych i koszy na śmieci, które czyszczone są specjalistycznymi preparatami oraz wodą pod ciśnieniem.

­Wysoki standard utrzymania czystości wyróżnia Warszawę spośród innych polskich aglomeracji, a także europejskich stolic. Zadbana przestrzeń to pozytywny odbiór miasta zarówno przez warszawiaków, jak i turystów. Ten efekt osiągamy dzięki szeregowi detalicznych prac porządkowych, wśród których jest regularne sprzątanie przystanków, mycie wiat i interwencyjne usuwanie pseudograffiti – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

W zeszłym roku grupy porządkowe usunęły malunki z niemal 7 tys. wiat i koszy na śmieci. Tylko w styczniu i lutym tego roku ekipy porządkowe ZOM usunęły bazgroły z 500 wiat. Natomiast tegoroczne mycie śmietników rozpoczyna się wiosną i trwa do jesieni, ze względu na używanie większej ilości wody. W tym roku walka z bazgrołami może objąć nawet tysiąc pojemników na odpady. Zarząd Oczyszczania Miasta apeluje do mieszkańców, aby zgłoszenia pomazanych wiat i koszy przekazywali przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Działania Zarządu Oczyszczania Miasta wpisują się w stołeczną akcję #stopbazgrołom, która poświęcona jest oczyszczaniu elewacji budynków i edukacji na temat oszpecania miejskich przestrzeni. W jej ramach przekazano szkołom scenariusze lekcji na temat wandalizmu. Trwa też pilotażowy program na ul. Chmielnej – na jego przykładzie miasto chce przećwiczyć współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi w usuwaniu pseudograffiti.

Regularne porządki

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o czystość 4,4 tys. przystanków w Warszawie. Ekipy porządkowe przy sprzyjającej pogodzie regularnie myją wiaty, a przez cały rok zamiatają i zbierają zanieczyszczenia z 3,5 mln m kw. chodników oraz codziennie opróżniają 12 tys. koszy. Sprzątanie dotyczy także 1300 km ulic i torowisk.