null

Weekendowy deptak będzie dłuższy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spacerowicze i rowerzyści na zamkniętym od ruchu samochodowego i autobusowego Krakowskim Przedmieściu. W tle kościół pw. św. Krzyża.
Spacerowicze i rowerzyści na Krakowskim Przedmieściu | Autor: F. Kwiatkowski

Od soboty, 4 czerwca, wydłuży się deptak na Trakcie Królewskim. Do zamykanego w weekendy Krakowskiego Przedmieścia dołączy Nowy Świat – na odcinku od ronda de Gaulle'a do ul. Świętokrzyskiej. W soboty i niedziele autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego pojadą objazdami.

Zmiany w organizacji ruchu

W tym roku, już od 16 kwietnia ul. Krakowskie Przedmieście – od ul. Miodowej do Świętokrzyskiej – co weekend zmienia się w deptak przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Od soboty, 4 czerwca, mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z traktu spacerowego wydłużonego o ul. Nowy Świat a  spacerowicze bez przeszkód będą mogli przemierzyć szlak od „palmy” do kolumny Zygmunta.

Dla kierowców, przez cały czas, utrzymany zostanie przejazd ul. Świętokrzyską przez skrzyżowanie z Nowym Światem – bez możliwości skrętu. Na wszystkich wlotach Traktu Królewskiego będą ustawione betonowe bariery.

Wyłączenia w ruchu na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie będą wprowadzane w każdą kolejną noc z piątku na sobotę. Podstawowa organizacja ruchu będzie tam przywracana w poniedziałki przed świtem. Z weekendowego deptaku będzie można korzystać do 23 października.

Autobusy na trasach objazdowych

W weekendy autobusy kursujące Traktem Królewskim będą kierowane na objazdy (linie nocne od nocy z 3 na 4 czerwca do nocy z 23 na 24 października). Zmiany dotyczą linii: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44.

Objazd deptaka w kierunku północnym, dla linii 116, 180, 222, 503, 518 i nocnej N44 został wytyczony ulicami przez Al. Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską, pl. Piłsudskiego, marsz. Focha do Moliera i Senatorskiej. W drugą stronę autobusy tych linii pojadą przez Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską, Marszałkowską, Al. Jerozolimskie, Bracką do pl. Trzech Krzyży (linii N44 skręcą z Marszałkowskiej w Świętokrzyską) i dalej podstawowymi trasami. W analogiczny sposób, objazdem kursować będzie linia 111, która na swoją trasę wróci na pl. Piłsudskiego.

Autobusy 128 i 175 do pętli pl. Piłsudskiego od ronda Dmowskiego pojadą ulicami Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnym kierunku Senatorską, Wierzbową, przez pl. Piłsudskiego, Królewską i Marszałkowską.

Linie 106 w drodze do pętli Młynów będzie jeździła Świętokrzyską, Mazowiecką przez pl. Małachowskiego do Królewskiej. W drodze powrotnej z ul. Królewskiej skręci na pl. Małachowskiego i do Mariensztatu dojedzie przez Kredytową, Jasną i Świętokrzyską. Podobnie jeździć będą autobusy linii 178, które w kierunku Konwiktorskiej pojadą od Królewskiej przez pl. Piłsudskiego, ul. marsz. Focha do Moliera, Senatorskiej i Miodowej. W przeciwną stronę linia kursować będzie przez Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską, pl. Małachowskiego, Kredytową, Jasną do Świętokrzyskiej.

Boże Ciało i Święto Wojska Polskiego

W weekend po uroczystości Bożego Ciała i przed Świętem Wojska Polskiego Trakt Królewski stanie się deptakiem na dłużej. Autobusy będą omijały Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat od 16 do 19 czerwca (linie nocne od nocy z 15 na 16 czerwca do nocy z 19 na 20 czerwca) oraz od 13 do 15 sierpnia (linie nocne od 12 do 13 sierpnia do nocy z 15 na 16 sierpnia).

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice, natomiast komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego znajdują się na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.