null

Weekend z profesorem Bartoszewskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rok 2022 decyzją Rady m.st. Warszawy został ogłoszony Rokiem Władysława Bartoszewskiego. Z tej okazji w najbliższych dniach w Domu Spotkań z Historią zaplanowano wiele wydarzeń związanych z tą niezwykłą postacią, między innymi pokazy filmów, spotkanie z przyjaciółmi Władysława Bartoszewskiego czy oprowadzanie po wystawie. Wszystko pod hasłem tegorocznych obchodów: „Warto być przyzwoitym”.

W sobotę, 19 listopada o godz. 16:00, o pracy nad graficzną opowieścią „Bartoszewski. Komiks dokumentalny” opowiedzą konsultant Dariusz Krajewski z Warszawskiej Pracowni Multimedialnej i redaktorka Małgorzata Purzyńska. Z kolei o 17:00 przyjaciele i współpracownicy przedstawią historie i anegdoty oraz wiele zepchniętych w cień rozdziałów i epizodów z biografii Bartoszewskiego. Wśród gości będą: Piotr M. A. Cywiński, Michał Komar, Małgorzata Naimska, Rafał Rogulski, Isabel Röskau-Rydel, Artur Wolski. Spotkanie poprowadzi Marek Zając.

Na niedzielę, 20 listopada, na godz. 12:00 zaplanowano z spacer ścieżkami Władysława Bartoszewskiego z Hanką Warszawianką, podczas którego uczestnicy poznają miejsca, w których profesor zostawił swój ślad. Obowiązują zapisy. Po spacerze, o godz. 14:00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość.  Jej autorzy przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Władysława Bartoszewskiego – oprowadzi Marcin Barcz, jego wieloletni współpracownik i współkurator wystawy.

Tego samego dnia o 15:00 rozpocznie się filmowe popołudnie. Pokazane zostaną cztery filmy z udziałem Władysława Bartoszewskiego: o 15:00 „Bartoszewski. Droga” (2012, 71’), reż. Artur Więcek „Baron”, o 16:30 „Budowniczy mostów” (2017, 30’), reż. Zofia Kunert, o 17:00 „Bartoszewski” (1998, 42’), reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia, a o 18:00 „Opowieść o «Żegocie»” (2015, 48’), reż. Zofia Kunert.

Aplikacja mobilna

Warto zajrzeć również do bezpłatnej aplikacji Wasza Warszawa. Dzięki której można poznawać postać Władysława Bartoszewskiego w niecodzienny sposób – poprzez miejsca, z których każde przywołuje jakiś fragment jego biografii. Ponad 70 lokalizacji na mapie jest opatrzonych osobistymi wspomnieniami Władysława Bartoszewskiego, zdjęciami (także z zbiorów rodzinnych) czy nagraniami audio i wideo. Z aplikacji można się między innymi dowiedzieć: kogo na ulicy Daniłowiczowskiej podglądał mały Władek? Gdzie jako zapalony bibliofil polował na książki? Gdzie w 1944 roku zakopał słoik ze swoimi dokumentami i czy zdołał go odnaleźć? Dlaczego skwer im. Władysława Bartoszewskiego znajduje się akurat na ulicy Ogrodowej?

Aplikacja Wasza Warszawa jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.

Plakat Władysław Bartoszewski - mniej znany. Zaproszenie Domu Spotkań z Historią na spotkanie 19 listopada, godz. 17, ul. Karowa 20 Warszawa. M.st. Warszawa jest współorganizatorem