null

Weekend w Warszawie i na Mazowszu – kup Mazobilet!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzech urzędników w garniturach - w prawej prezydent Trzaskowski - prezentuje planszę z Mazobiletem
Autor: Szymon Pulcyn

Mazobilet to nowa oferta, dzięki której w weekendy bez ograniczeń można podróżować pociągami Kolei Mazowieckich, WKD i SKM, a także metrem, tramwajami i autobusami. Dziś władze Mazowsza i Warszawy podpisały porozumienie w tej sprawie. Jest także druga dobra wiadomość dla pasażerów do 31 marca 2025 r. przedłużona została umowa na wspólny bilet w Warszawskim Transporcie Publicznym i w pociągach Kolei Mazowieckich.

Stawiamy na komunikację publiczną. Inwestujemy w tabor, zbudowaliśmy 11 nowych stacji metra, nowe linie SKM. Zależy nam, żeby połączenia w całej metropolii były jak najlepsze, by wszyscy jej mieszkańcy mogli się swobodnie poruszać. Chcemy ułatwić wszystkim mieszkańcom Mazowsza zwiedzanie Warszawy, warszawiakom dać możliwość, by mogli odpocząć na Mazowszu i poznać jego zakątki – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mazobilet to bilet imienny, który będzie można kupić w kasach biletowych i biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnych: Koleje Mazowieckie, SkyCash, mPay. Może być zakupiony przez jednego pasażera lub grupę liczącą od 2 do 5 osób (jedna z nich musi wpisać swoje dane na bilecie). Bilet jednoosobowy będzie kosztować 49 zł, a grupowy – 99 zł.

Grafika przedstawiająca tramwaj przejeżdżający koło namiotu

Oferta będzie obowiązywać w każdy weekend od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 8. W weekend 12/13 sierpnia, który można przedłużyć aż do wtorkowego święta 15 sierpnia – oferta będzie obowiązywać aż do 8.00 w środę 16 sierpnia.

Podróżni, którzy kupią Mazobilet, będą mogli jeździć pociągami Kolei Mazowieckich (z wyjątkiem pociągów „Słoneczny” i „Słoneczny BIS”), Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz autobusami KM na trasie stacja Modlin – Lotnisko Modlin, a także środkami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem) w pierwszej i drugiej strefie biletowej.

Do skorzystania z nowej oferty zachęca wicemarszałek Rafał Rajkowski: – Mazobilet to dla mieszkańców naszego regionu świetna okazja do zwiedzenia Warszawy i Mazowsza. Trwają wakacje, więc przy planowaniu letnich weekendowych podróży warto pomyśleć o zamianie samochodu na bardziej ekologiczny środek transportu.

Grafika przedstawiająca pociąg Kolei Mazowieckich na tle warszawskich biurowców

Wspólny bilet ciąg dalszy

Niemal równocześnie z wprowadzeniem Mazobiletu stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego i Koleje Mazowieckie podpisały umowę o przedłużeniu funkcjonowania tzw. wspólnego biletu KM-ZTM.

Zapraszamy mieszkańców Mazowsza do poznawania Warszawy. Transport publiczny w Warszawie jest najbardziej rozwinięty w Polsce. Mazobilet ma też cel dodatkowy – zachęcanie mieszkańców Mazowsza, by dojechali do stolicy transportem publicznym i poruszali się po niej komunikacją również na co dzień. Od 1 sierpnia przedłużyliśmy też co najmniej do 2025 roku Wspólny Bilet, który umożliwia korzystanie z naszego transportu oraz WKD i Kolei Mazowieckich na jednym bilecie – mówiła dyr. ZTM Katarzyna Strzegowska.

Umowa została zawarta do 31 marca 2025. Jej wartość to 393,8 mln zł brutto, a środki pochodzić będą z budżetu m.st. Warszawy.

Oferta Wspólnego Biletu ZTM-KM funkcjonuje w aglomeracji warszawskiej od 2005 roku. Obecnie pasażerowie posiadający bilety ZTM dobowe lub dłuższe (czyli bilety 3-dniowe, weekendowe, 30- lub 90-dniowe) mogą jeździć pociągami Kolei Mazowieckich w określonej strefie bez konieczności kupowania dodatkowego biletu na pociąg.

Strefa obowiązywania wspólnego biletu sięga kilkanaście kilometrów poza Warszawę. Mieszkańcy gmin sąsiadujących ze stolicą mogą dojechać do jednej ze stacji skomunikowanej z WTP i przesiąść się do tramwaju, autobusu lub metra. Dzięki dopłatom gmin, mogą kodować Bilety Metropolitalne w niższej cenie.

Cieszę się, że współpraca między Mazowszem a Warszawą się rozwija. Przestrzeń niezagospodarowana przez rząd – budowanie aglomeracji – jest zapełniana przez samorządy. Dziękuję za to prezydentowi Trzaskowskiemu – mówił dziś Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, radny województwa i przewodniczący klubu KO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Koleje Mazowieckie 10 proc. taniej

To nie koniec ofert dla podróżujących transportem publicznym. Od września osoby podróżujące pociągami KM będą mogły skorzystać ze specjalnej promocji obowiązującej w aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich. Podróżni przy zakupie biletów okresowych za jej pośrednictwem otrzymają 10 proc. zniżki. Promocja będzie obowiązywać od początku września do końca listopada, z możliwością jej przedłużenia.

Koleje Mazowieckie cały czas inwestują w zakup nowoczesnych pojazdów. Ostatnio został zakończony rekordowy kontrakt na dostawę 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ER160 FLIRT. Nowe pociągi są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przewozu wózków dziecięcych czy rowerów. Zostały wyposażone w nowoczesne toalety, klimatyzację oraz defibrylatory. Kursują na trasach: Warszawa – Działdowo, Sochaczew – Warszawa – Celestynów, Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki, Czachówek Południowy – Warszawa – Modlin, a także Warszawa – Tłuszcz.

Jako samorządowy przewoźnik pasażerski stale dążymy do polepszania warunków i komfortu podróży. W ubiegłym miesiącu odebraliśmy ostatnie pojazdy FLIRT z największego zamówienia w historii polskiej kolei, o wartości ponad 2 mld zł. W planach mamy kolejne inwestycje, zarówno taborowe, jak i te dotyczące zapleczy technicznych – zaznacza Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Prezydent Trzaskowski przemawia do mikrofonu
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Grafika przedstawiająca przystanek autobusowy w szczerym polu