null

Weekend pełen atrakcji na wodzie i na lądzie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

Parada Syrenki i Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy – te dwa wydarzenia odbędą się już w najbliższy weekend w Warszawie. Nad Wisłą zaplanowano m.in. miasteczko żeglarskie i paradę kolorowych żagli, a na Trakcie Królewskim pokazy teatralne i koncerty.

8 i 9 czerwca będzie się działo! Przez cały weekend zapraszamy na Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Bardzo jesteśmy z tego dumni, że żeglarze wracają na Wisłę i będą tutaj żeglować. To naprawdę nie jest łatwe – wymaga wyjątkowych umiejętności. Tak, że będzie co podziwiać! – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – W sobotę zapraszamy również na Paradę Syrenki. W tym roku będzie aż 18 platform z wizerunkami syrenek. Zaczynamy na Rondzie de Gaulle’a o godzinie 13:00 w sobotę – dodał prezydent.

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy

Bardzo się cieszę, że na Wiśle odbędą się regaty żeglarskie. W ogóle żagle są nie tylko ładne do oglądania, ale też przyjemne do uprawiania. Wisła jest szczególną rzeką, trudną do żeglugi z powodu prądu – mówił kapitan Krzysztof Baranowski. – Sam zamierzam wystartować w Regatach o Puchar Prezydenta Warszawy i ogłaszam casting na moją załogę. Jako pierwszego kandydata widzę prezydenta Trzaskowskiego. Także zapraszam wszystkich, a przede wszystkim mieszkańców Warszawy nad Wisłę. Rzeki są podstawą naszej cywilizacji. Wspomnę tylko Tygrys, Eufrat, Nil, gdzie powstawały pierwsze cywilizacje (...) – namawiał kapitan.

Kolejna edycja Regat o Puchar Prezydenta Warszawy odbędzie się 8 i 9 czerwca na Wiśle. Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza będzie okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu  na wodzie oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Na Wiśle zobaczymy ponad 20 załóg rywalizujących w różnych klasach jachtów, a całości będzie towarzyszył profesjonalny komentarz. Żeglarze będą się ścigać na Omegach – najbardziej warszawskiej jednostce pływającej, skonstruowanej 80 lat temu w Warszawie. Start pierwszego wyścigu zaplanowano na sobotę, na  godz. 11:00, a w niedzielę na godz. 10:30.

Baza regatowa będzie znajdować się w żeglarskim miasteczku na Plaży Rusałka, na wysokości warszawskiego ZOO, a na drugim brzegu Wisły zlokalizowana będzie strefa kibica (bulwar Jana Karskiego), gdzie również można będzie oglądać rywalizację jachtów na wodzie.

W sobotę zostaną rozegrane finały Regat Dzielnic, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy. Eliminacje będą rozgrywane w formule próby czasowej codziennie od dziś do czwartku (4-6 czerwca) w godz. od 15:00 do 20:00. Udział w Regatach Dzielnic jest całkowicie bezpłatny, a na cały czas rywalizacji zostanie zapewnione zabezpieczenie na akwenie. Uroczyste zakończenie Regat Dzielnic odbędzie się o godzinie 17:00 w sobotę.

Oprócz samej rywalizacji żeglarskiej, planowane są między innymi szkolenia z nauki żeglowania na Optimistach, bezpłatne warsztaty i animacje wodniackie, Regaty Dzielnic dla wszystkich chętnych oraz parada kolorowych żagli po Wiśle.

Pełny program regat oraz więcej informacji znajduje się na stronie: zaglewarszawskie.pl.

Parada Syrenki

Obchody Święta Warszawy nie mogą obyć się bez Parady Syrenki. W tym roku na ulicach miasta będzie można zobaczyć 18 specjalnych platform z syrenkami, które o 13:00 ruszą z ronda de Gaulle’a i przejadą do placu Zamkowego, zatrzymując się w wybranych punktach z atrakcjami. Przy pomnikiem Mikołaja Kopernika, gdzie będą aktorzy teatru Makata, pod hotelem Bristol, gdzie będzie można posłuchać utworów z bajek Disney’a w wykonaniu duetu Weronika Bochat i Tomasz Steciuk oraz na placu Hoovera, gdzie wystąpią dzieci z Służewieckiego Domu Kultury. Stamtąd uczestnicy parady przemieszczą się na plac Zamkowy w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mykanowa i mażoretek w paradnych strojach.

Na placu Zamkowym odbędzie się koncert finałowy, podczas którego wspólnie z uczestnikami parady artyści ze Studio Accantus wykonają utwory z bajek Disneya.

Poza syrenkami uczestnicy wydarzenia będą mogli oglądać występy artystyczne: Teatru AKT, Teatru MAKATA, Teatru Sztuka Ciała, Teatru A3, tancerzy samby batucady Ritmo Bloco oraz posłuchać Orkiestry na Dużym Rowerze, Brass Federacji i grupy Bloco Central. Parada będzie też okazją do tego, by zobaczyć taniec z wachlarzami w wykonaniu Julii Bui-Ngoc i Katarzyny Stefanowicz.

Zobacz galerię (4 zdjęć />)