null

Wasz głos ma moc – szczególnie w budżecie obywatelskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fontanna z żabkami
Autor: Szymon Pulcyn

900 osób oddało głos w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w ciągu pierwszych 9 godzin głosowania. W tym roku można wybierać spośród 1183 projektów – 1065 dzielnicowych oraz 118 ogólnomiejskich. Na realizację zwycięskich pomysłów miasto przeznaczy ponad 100 mln zł.

Projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłaszali już w grudniu. Urzędnicy je oceniali formalnie i merytorycznie, a dziś rozpoczęło się głosowanie, które potrwa do 30 czerwca (do godziny 23.59). Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2024 roku. 

Inauguracja przy żabkach

W czwartek rano przy zrewitalizowanej zgodnie w projektem z budżetu obywatelskiego fontannie z żabkami na Muranowie odbyła się konferencja prasowa otwierająca tegoroczne głosowanie.

W ciągu pierwszych dziewięciu godzin głos oddało już 900 osób. Pamiętajmy, że budżet obywatelski to nie tylko szansa na utworzenie nowych skwerów remont chodników czy organizację zajęć sportowych albo wydarzeń kulturalnych. To okazja do budowania społeczności lokalnych. Bo dyskusje nad projektami, ich realizacja, spędzanie czasu we wspólnie zaprojektowanych miejscach, to okazja do nawiązywania i pogłębiania więzi społecznych – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu. – Wasz głos ma moc zmieniania Warszawy – zachęcała do głosowania dyr. Zdrodowska.

W zeszłym roku w głosowaniu wzięło udział 90 tys. osób. Dojdźmy w tym roku do 100 tys. – apelował radny Warszawy Mariusz Budziszewski. – Stoimy dziś przy żabkach, o które upominała się lokalna społeczność Muranowa. Ta fontanna pokazuje jak w budżecie obywatelskim można połączyć rewitalizację i tradycję. Rozejrzyjmy się, czy w naszej okolicy nie ma takich miejsc, którym chcielibyśmy przywrócić dawną świetność.

Fontanna powstała w latach 50. ubiegłego wieku na znajdującym się nieopodal tarasie. W latach 90. zbudowano tam pawilon, fontanna została zlikwidowana, żabki przeniesiono. Grupa „SOS dla podwórek na Muranowie” postanowiła ją odtworzyć – i jeden z członków grupy Rafał Kowalczyk złożył odpowiedni projekt do budżetu obywatelskiego.

Teraz na ławkach wokół fontanny codziennie siadają seniorzy, matki z dziećmi. A dzieci mają robione zdjęcia przy żabkach, tak jak ich rodzice przed laty – mówił Rafał Kowalczyk.

Jak głosować?

Autorzy projektów dopuszczonych pod głosowanie i wszyscy, którzy chcą informować mieszkańców o głosowaniu mogą pobrać materiały promocyjne ze strony bo.um.warszawa.pl. Wystarczy wejść na kartę danego projektu, który został poddany pod głosowanie i pobrać materiały promocyjne do samodzielnego wydruku lub umieszczenia ich w swoich kanałach social media.

Jak głosować? Najprościej na stronie bo.um.warszawa.pl. Głosować może każdy, kto posiada numer PESEL (trzeba go podać przy głosowaniu). Także osoby niepełnoletnie, z tym, że dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia biorą udział w głosowaniu za pośrednictwem rodzica/opiekuna prawnego.

W 10. edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 101 mln zł. Z tego 30 mln to pula ogólnomiejska, a blisko 71 mln – dzielnicowa. Każda z 18. dzielnic Warszawy ma udział w puli proporcjonalny do liczby mieszkańców.

Głosowanie na projekty potrwa do 30 czerwca. Więcej informacji na stronach: um.warszawa.pl/waw/bo oraz bo.um.warszawa.pl

Dyrektorka Karolina Zdrodowska przy mikrofonie, w tle dwie osoby
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Radny Mariusz Budziszewski mówi do mikrofonu, w tle dwie osoby i fontanna
Mężczyzna w okularach przy mikrofonie, w tle dwie osoby i podwórko