null

Warszawskie szpitale po stronie kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Duża grupa ludzi stojąca przed szpitalem
Autor: Szymon Pulcyn

Wszystkie miejskie szpitale wykonują procedury medyczne przewidziane prawem. Każda pacjentka, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia jest otoczona pomocą. Dyrektorzy i dyrektorki miejskich szpitali z oddziałami ginekologicznymi podpisali w tej sprawie wspólne oświadczenie dotyczące dostępu do wszystkich usług medycznych, w tym przerywania ciąży, w przypadkach zgodnych z obecnym prawem.

Dziś symbolicznie przed Warszawskim Instytutem Zdrowia Kobiet zebraliśmy się, żeby jasno wyrazić stanowisko wszystkich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nadzorowanych przez m.st. Warszawa. W każdym naszym szpitalu każda warszawianka, każda kobieta zawsze może liczyć na pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz na szacunek dla Waszych wyborów i praw, w tym szczególnie prawa do prywatności – podkreślała podczas konferencji prasowej zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

Liczy się kobieta nie statystyka

Wiceprezydentka nawiązała do nierzetelnych artykułów prasowych, w których atakowani są lekarze z warszawskich szpitali.

Insynuacje, jakoby pacjentki stojących obok mnie dyrektorów szpitali mogły mieć utrudnioną pomoc w dostępie do legalnych usług medycznych, są nieuczciwe i nieprawdziwe. Podam państwu statystyki, których nigdy wcześniej nie podawaliśmy, bo nie chcemy sprowadzać kobiet w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej stojących wobec jeszcze trudniejszych wyborów do statystyki. Teraz to jednak konieczne. W roku 2018 – 6 zabiegów przerwania ciąży z przyczyn medycznych lub z powodu gwałtu. Rok 2019 – 2 procedury, rok 2021 – 1 procedura. Rok 2021, po wejściu w życie wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej – 4 procedury, w roku 2022 – 7 procedur, w pierwszej połowie 2023 roku – 8 procedur – informowała dziś wiceprezydent Kaznowska.

Szpital im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego od kilku lat prowadzi program badań prenatalnych, opiekuje się pacjentkami w trudnych i zagrożonych ciążach. 

Nie odmawiamy pacjentkom pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W takiej sytuacji przerwanie ciąży traktujemy jak element leczenia. Nie zarejestrowaliśmy żadnych skarg w takich kwestiach. Kobiety mogą czuć się w naszym szpitalu bezpiecznie – mówiła Beata Pawlus, wicedyrektorka Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego.

O wieloletnim doświadczeniu i bliskim podejściu do pacjentem mówił również dr Wojciech Puzyna, Prezes Centrum Medycznego Żelazna:

32. rok prowadzę szpital przy ul. Żelaznej. Przyjmujemy pacjentki z różnymi problemami związanymi z ciążą w tym m.in. z odpływaniem płynu owodniowego czy wadami letalnymi płodu. W tym roku przyjęliśmy pacjentkę w 20. tygodniu ciąży z odpływaniem wód płodowych, u której wykonaliśmy niezbędny dla jej zdrowia i życia zabieg przerwania ciąży. Każda pacjentka uzyska w naszym szpitalu pomoc zarówno w charakterze medycznym, jak i psychologicznym.

Pomoc mimo opresyjnego prawa

Obecnie w Polsce, po orzeczeniu TK z października 2020 r. przerwanie ciąży dopuszczalne jest tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest efektem gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

Wobec opresyjnego prawa, w którym żyjemy, bardzo trudno jest nam pomagać kobietom. Ale w Szpitalu Bielańskim każda pacjentka znajdzie pomoc, zrozumienie i fachową opiekę. W tym roku ponad 500 pacjentek skorzystało z badań prenatalnych, omniopuncji. Obecnie nie możemy im pomóc tak, jak kiedyś, to dla nas bardzo trudna sytuacja. Mimo to żadna pacjentka w Szpitalu Bielańskim nie spotka się z odmową – powiedział dr Filip Dąbrowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego.

Dr Michał Ciebiera, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, podkreślał że w stolicy każda pacjentka otrzyma najbardziej dostępna pomoc:

Pacjentki, które są w stanie zagrożenia życia – nie bójcie się, zgłaszajcie się do nas na izbę przyjęć. Nasi lekarze mają najwyższe wartości etyczne. My nie oceniamy pacjentki, pomagamy każdej tak, jak może pomóc lekarz. Nasi psychologowie mogą pomóc jej z problemem, który pojawia się w jej głowie. Zapraszamy do naszego szpitala w każdej sytuacji – mówił dr Ciebiera.

Oświadczenie podpisane przez dyrektorów szpitali

 

 

Lekarze przemawiający podczas konferencji prasowej w otoczeniu innych lekarzy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Lekarze przemawiający podczas konferencji prasowej w otoczeniu innych lekarzy
Lekarze przemawiający podczas konferencji prasowej w otoczeniu innych lekarzy
Lekarze przemawiający podczas konferencji prasowej w otoczeniu innych lekarzy