null

Warszawskie szkoły uczą o smogu – scenariusze lekcji dla klas 4-6

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uczeń zapisuje temat lekcji na tablicy. Przy biurku stoi nauczycielka, w ławkach siedzą pozostali uczniowie.
Warszawskie szkoły uczą o smogu

Warszawa realizuje ambitny plan przeciwdziałania zmianie klimatu i adaptacji do jej skutków. Jednym z jego głównych elementów jest edukacja. Dlatego stolica tworzy i przekazuje warszawskim szkołom pomoce dydaktyczne. Tym razem z materiałami o zanieczyszczeniu powietrza mogą zapoznać się uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych.

Pierwsze scenariusze lekcji o klimacie i powietrzu zostały przygotowane i przekazane szkołom w styczniu tego roku. Materiały zostały dostosowane do poziomu uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7-8 w szkołach podstawowych. Tym razem pakiety edukacyjne przygotowane przez ratusz są przeznaczone dla młodszych uczniów – z klas 4-6 szkół podstawowych.

Zanieczyszczenie powietrza to ogromne wyzwanie cywilizacyjne, które mocno wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia. Poprawa jego jakości jest naszym priorytetem, a chcemy to osiągnąć, działając wielotorowo – w tym poprzez edukację. Dajemy  warszawskim nauczycielom narzędzia, dzięki którym będą mogli rzetelnie i w ciekawy sposób prowadzić zajęcia na ten temat – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Wsparcie dla nauczycieli – pakiety edukacyjne

Pakiety edukacyjne dla nauczycieli zawierają gotowe scenariusze zajęć na temat zanieczyszczenia powietrza – jego źródeł, wpływu na zdrowie oraz sposobów, dzięki którym możemy mu przeciwdziałać. Celem przygotowanych lekcji jest ułatwienie uczniom zrozumienia tych ważnych problemów cywilizacyjnych, a także wskazanie kierunku niezbędnych zmian i zmotywowanie do działań.

Materiały zostały przygotowane tak, żeby zajęcia mógł poprowadzić każdy nauczyciel – nawet jeśli zakres tematyczny wykracza poza jego specjalizację. Do pakietów dołączono materiały merytoryczne, dzięki którym nauczyciele mogą pogłębić swoją wiedzę i odpowiednio przygotować się do lekcji. Pod względem merytorycznym materiały zostały skonsultowane z ekspertami zewnętrznymi, a pod względem metodycznym – z doradcami Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Zawartość materiałów edukacyjnych

Przygotowane pakiety edukacyjne zawierają:

  • podręcznik z gotowymi scenariuszami lekcji, materiałem merytorycznym, listą źródeł dodatkowej wiedzy, zadaniami domowymi, arkuszami ćwiczeń,
  • prezentację multimedialną do wykorzystania podczas zajęć.

Wszystkie materiały (w tym również te przygotowane w styczniu 2021 r. dla starszych roczników) można pobrać ze strony Urzędu m.st. Warszawy w zakładce Edukacja ekologiczna.

Warszawa edukuje o ekologii

Warszawskie szkoły mają coraz więcej materiałów, dzięki którym mogą prowadzić zajęcia poświęcone szeroko pojętej ekologii. Oprócz scenariuszy lekcji o klimacie i powietrzu Warszawa udostępniła szkołom również materiały do przeprowadzenia zajęć na temat: