null

Warszawskie lasy dla dociekliwych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
drewniana fasada leśniczówki w zieleni
Leśniczówka na Rydzowej wkrótce posłuży na cele edukacyjne | Autor: Ewelina Lach

Trwają wakacje, ale w mieście wciąż wiele się dzieje. Koncerty, spektakle, wydarzenia dla dzieci – to tylko część letnich atrakcji. Jedną z ciekawych propozycji są zajęcia z miejskimi leśnikami w otoczeniu przyrody.

Jak żyć w zgodzie z mieszkańcami lasu? Czy lasu można doświadczyć, nie tylko patrząc? Jakie są dzikie gatunki fauny i flory w warszawskich lasach? To część pytań, na które odpowiedzi znajdą uczniowie stołecznych szkół biorący udział w spotkaniach z pracownikami Lasów Miejskich – Warszawa. Zajęcia organizowane są przez cały rok, również w okresie letnim. Podczas wakacji z zajęć mogą skorzystać uczestnicy akcji „Lato w mieście”.

Zajęcia z leśnikami to nie tylko doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego, ale też by odwiedzić warszawskie lasy. Spotkania odbywają się m.in. w Lesie Kabaty, Lesie Młociny, Lesie Bielany czy Lesie Bemowo.

Oferta dla rodzin i nie tylko

Leśnicy organizują też spotkania dla osób indywidualnych. W ofercie jest m.in. „Las dla rodziny” czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-14 lat. Uczestnicy wspólnie spędzają czas na zabawach połączonych z poznawaniem życia mieszkańców warszawskich lasów.

Organizowane są również inne zajęcia tematyczne dla różnych grup wiekowych: „Las dla dociekliwych”, „Las dla zmysłów” i „Las dla zdrowia”. To m.in. prelekcje, warsztaty, zajęcia artystyczno-rzemieślnicze, fotograficzne czy malarskie. W sierpniu zaplanowano m.in. wykład i warsztaty przyrodniczo-plastyczne o dzikich pszczołach, zajęcia o kleszczach oraz warsztaty entomologiczne.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie Lasów Miejskich – Warszawa. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Leśne miejsca edukacji ekologicznej

Wiele zajęć prowadzonych jest w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (CEPL) przy ul. Rydzowej. To budynek z salą wykładową i dwiema pracowniami. W środku znajdują się m.in. gry edukacyjne, mikroskopy, lornetki i wiele materiałów edukacyjnych. Na zewnątrz czeka natomiast „polanka edukacyjna” z drewnianymi wiatami i miejscem na ognisko. Najmłodsi mogą skorzystać z leśnego placu zabaw. A już jesienią do dyspozycji uczestników zajęć edukacyjnych dołączy też, znajdująca się tuż obok, odnowiona zabytkowa leśniczówka.

Lasy Miejskie – Warszawa zwiększą też swoją bazę dydaktyczną w innej dzielnicy. Na Młocinach powstaje właśnie nowe Centrum Edukacji Ekologicznej. W tym parterowym, energooszczędnym budynku znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa i sale edukacyjne. Obiekt rozpocznie działalność w przyszłym roku.