null

Warszawskie dzieci śpiewają dla najmłodszych powstańców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plac Zamkowy w Warszawie - grupa dzieci pod kolumną Zygmunta

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wróciła „Piosenka dla Małego Powstańca”. Dziś pod kolumną Zygmunta po raz ósmy spotkały się dzieci uczestniczące w Akcji „Lato w Mieście”, aby zaśpiewać „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, „Marsz Mokotowa” i w ten sposób oddać hołd najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Organizatorami wydarzenia są Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundacja Ave.

Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek przypomina przede wszystkim o najmłodszych mieszkańcach Warszawy, w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Często musiały one stawiać czoła niecodziennym wyzwaniom, a wielu nastolatków zaangażowanych było w harcerską grupą „Zawiszaków” i pomagało powstańcom opiekując się rannymi w szpitalach, dostarczając meldunki i prowadząc akcje zwiadowcze – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy biorąca udział w spotkaniu ze stołeczną. Dzięki „Zawiszakom” działała też Harcerska Poczta Powstańcza, w ramach której niezwykle odważni mali listonosze przenieśli blisko 200 tys. przesyłek.

W trakcie spotkania dzieci wykonały kilkanaście piosenek pod egidą zespołu muzycznego VIS-A-VIS i solistki Filharmonii Narodowej Magdaleny Schabowskiej, wysłuchały gawędy powstańczej.

W śpiewaniu powstańczych piosenek wzięła również udział pani Zofia Czekalska pseudonim „Sosenka”, która w wieku 16 lat uczestniczyła jako łączniczka w Powstaniu Warszawskim.

W tym roku organizatorzy poprosili dzieci biorące udział w wydarzeniu o przygotowanie laurek i listów z podziękowaniami dla małych powstańców za ich odwagę. Prace zostały złożone pod Pomnikiem Małego Powstańca, a następnie trafią do internetowej galerii.