null

Warszawskie biblioteki pełne nowości

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biblioteka
Autor: Rafał Motyl

Mieszkańcy mogą już skorzystać z książek, e-booków, audiobooków, filmów i gier planszowych o wartości 400 tysięcy złotych. Wszystko dzięki zwycięskim inicjatywom z budżetu obywatelskiego na rok 2023.

Warszawiacy wybrali projekty, których celem jest rozwijanie pasji czytelniczych i edukacyjnych dzieci i dorosłych. Miejskie czytelnie sukcesywnie doposażane są przez cały rok. Środki z budżetu obywatelskiego to część środków przeznaczonych na zwiększenie zasobów bibliotek. Tylko w 2022 roku ratusz przeznaczył na ten cel blisko 5,5 miliona złotych. 

Udogodnienia dla czytelników

Autorzy zwycięskich projektów podkreślają, że dostępność nowości wydawczych w bibliotekach przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. Możliwość wypożyczenia książek i filmów w formie elektronicznej daje dostęp do kultury osobom, które mają problemy z poruszaniem się. W ramach projektu „Poprawa dostępności bibliotek żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami” do wypożyczalni dzielnicowych trafiły pozycje wydane dużym drukiem dla osób niedowidzących.

W Czytelni pod Sowami przy ulicy Generała Zajączka 8 oraz w Wypożyczalni przy ulicy Słowackiego 19A zainstalowano pętle indukcyjne wraz z urządzeniami lektorskimi. Osoby korzystające z aparatów słuchowych dzięki pętli słyszą czysty dźwięk lektora lub prelegenta, pozbawiony szumów wynikających z akustyki pomieszczenia.

W Wesołej pojawił się dodatkowo książkomat, co umożliwi korzystanie z drukowanych zbiorów bibliotecznych poza godzinami pracy placówek. Wybrane pozycje można zamówić przez Internet i odebrać w całodobowym książkomacie.

Spotkajmy się w bibliotece

Pomysłodawcy projektu wskazują jak ważna, zwłaszcza po izolacji społecznej, jest możliwość bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. W bibliotekach na Woli i Rembertowie poza zakupem nowości wydawniczych, organizowane są otwarte spotkania mieszkańców z popularnymi autorami książek, poetami, blogerami i youtuberami.

W części z czytelni można również wziąć udział w cyklicznych rozgrywkach gier planszowych.

Języki obce w dwóch dzielnicach

Mieszkańcy dzielnicy Włochy oraz Bemowa postawili na rozwój języków obcych. Dzięki zwycięskim projektom zakupiono książki w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim. Pozycje z zakresu literatury pięknej oraz treningu językowego udostępniane są już w Wypożyczalni numer 28 przy ulicy 1-go Sierpnia 36a oraz w placówkach Biblioteki Publicznej na Bemowie.

Więcej o warszawskich bibliotekach na stronie bibliotekiwarszawy.pl