null

Warszawski szpital ratuje zdrowie i życie dzieci zanim przyjdą na świat

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W jasnozielonej przestronnej sali operacyjnej stoi mężczyzna a ciemnym garniturze i dżinsach oraz dwóch lekarzy w strojach medycznych
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z lekarzami w Szpitalu Bielańskim | Autor: UM Warszawa/R. Motyl

Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z mamą, której synek był operowany na rozszczep kręgosłupa, kiedy kobieta była w ciąży. Dziś chłopiec ma już roczek. Operację wykonał zespół specjalistów Szpitala Bielańskiego – to miejska placówka, która jest liderem w zabiegach wewnątrzmacicznych w Polsce.

Dokładnie rok temu, w Szpitalu Bielańskim, została przeprowadzona pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa. Operacja została wykonana u pani Sary będącej wówczas w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Dzisiaj jej synek, Tadzio, kończy roczek. Ta historia ma jednak więcej bohaterów – a jest nim fantastyczny zespół medyków, który ratuje zdrowie i życie maleństw zanim jeszcze się urodzą – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W zeszłym roku lekarze i lekarki ze Szpitala Bielanskiego wykonali blisko 70 wewnątrzmacicznych zabiegów, w tym operacje serduszek i transfuzję krwi nienarodzonych bliźniąt. Jestem ogromnie dumny, że takie zabiegi są przeprowadzane w miejskiej placówce, a Warszawa dokłada swoją cegiełkę do rozwoju terapii prenatalnej oraz wyznacza nowe standardy w opiece okołoporodowej – dodaje prezydent.

Rozszczep kręgosłupa – dlaczego jest niebezpieczny?

Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to wada rozwojowa charakteryzująca się ubytkami w obrębie kręgosłupa oraz tkanek otaczających delikatny rdzeń kręgowy. W konsekwencji tkanka nerwowa jest narażona na działanie płynu owodniowego oraz urazy podczas poruszania się płodu, co może skutkować nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz utratą kontroli nad wydalaniem. Może również prowadzić do rozwoju wodogłowia. Operacja prenatalna ma na celu zatrzymanie tego procesu.

W Szpitalu Bielańskim pacjentki z diagnozą rozszczepu kręgosłupa są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony zarówno z lekarzy specjalizujących się w zabiegach z zakresu medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. Operacja została wykonana u pani Sary w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Zarówno matka, jak i dziecko, czują się dobrze. Mały Tadzio skończył właśnie rok. Warto dodać, że była to pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa u płodu przeprowadzona metodą fetoskopową. Obecnie, warszawski Szpital Bielański to jedna z niewielu placówek w Polsce, gdzie tego rodzaju procedury są realizowane w pełni laparoskopowo, eliminując konieczność otwierania brzucha kobiety

Warszawa inwestuje w Szpital Bielański

Szpital Bielański to nasz największy wyspecjalizowany miejski szpital i jeden z najważniejszych ośrodków opieki medycznej na Mazowszu. Znajduje się tu ponad 20 oddziałów szpitalnych z niemal 800 łóżkami. W 2023 r. w Szpitalu Bielańskim było hospitalizowanych ponad 40 tys. pacjentów – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

W ostatnich latach Warszawa przeznaczyła blisko 200 mln zł na rozbudowę i wyposażenie Szpitala Bielańskiego. Nowe skrzydło ma 5 kondygnacji, powierzchnię blisko 10 tys. m kw. i znajdują się m.in.: blok z 10 salami operacyjnymi, oddziały: rehabilitacji, psychiatrii dla dorosłych, oddział intensywnej terapii i laboratoria.

Sukcesy lekarzy z Bielan

Szpital Bielański jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych. Tylko w ubiegłym roku wykonano tu m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych.

W szpitalu zostały przeprowadzone 4 wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Jest to możliwe dzięki zespołowi wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu zabiegów interwencyjnych położniczych i kardiologicznych.

Zabieg polega na wprowadzeniu 15 centymetrowej igły do serduszka dziecka przez skórę matki, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz położnik szybkim ruchem wprowadza igłę do bijącego serca, ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, który rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi. Dając w ten sposób dziecku szansę na uratowanie lewej lub prawej komory.

Transfuzja dopłodowa

To kolejny nowatorski zabieg na koncie lekarzy ze Szpitala Bielańskiego, którzy przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS. Polegała ona na pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. Rutynowo używa się̨ do tego celu krwi pochodzącej od dorosłych dawców z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - w tym przypadku  to dzieci były zarówno dawcą, jak i biorcą. Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który ratuje w ten sposób życie nienarodzonych dzieci.

Kobieta z blond włosami w zielonej marynarce trzyma na kolanach małego chłopca i patrzy się na siedzącego przed nią mężczyznę z ciemnymi włosami, którego tył głowy widać na pierwszym planie na zdjęciu
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Mężczyzna w ciemnym garniturze wymienia uścisk dłoni z lekarzem w zielonym ubrania, miedzy nimi stoi lekarz w granatowym ubiorze medycznym
Na szpitalnym korytarzu w kolorze fioletowym stoi grupa kobiet i mężczyzn
W sali o białych ścianach na szarych fotelach i kanapach siedzą kobiety i mężczyźni