null

WarszawSKI stok zaprasza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Naśnieżony stok narciarski, po którym zjeżdża kilkudziesięciu narciarzy, na niebie świeci słońce

Sezon narciarski na stołecznej Górce Szczęśliwickiej trwa już od października. Ale na czwartek (1 grudnia) zaplanowano pierwsze naśnieżanie. Amatorzy białego szaleństwa będą mogli więc zjeżdżać po białej łące.

Zjazd w Ośrodku Szczęśliwice ma długość 227 metrów. Na górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym lub orczykowym (o długości ok. 215 m). W zeszłym roku z tej atrakcji skorzystało 385 tys. osób (ściślej: tyle było przejść przez bramkę dostępu).

Kto nie chce zjeżdżać na nartach może wrócić na dół w wagoniku na krętym torze. Albo po obejrzeniu panoramy miasta z tarasu widokowego, zjechać wyciągiem.

Warszawa jest miastem różnorodnym. Ponieważ mamy w stolicy też sporo narciarek i narciarzy, staramy się zapewnić im możliwość cieszenia się tym sportem na miejscu. Jasne, że Górka Szczęśliwicka to nie alpejski stok, ale przed wyjazdem w góry warto potrenować w mniejszej skali. A dla dzieci to wręcz idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w tej dyscyplinie sportu – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Górka Szczęśliwicka to sztucznie usypane wzniesienie o wysokości 152 m n.p.m. To najwyższy punkt wysokościowy Warszawy. Jej wysokość względna – od podstawy do wierzchołka – wynosi 44 m.

Historia górki zawiera w sobie – i to dosłownie – kawał historii współczesnej Warszawy. Została ona usypana z wojennych gruzów. Potem wywożono tam również śmieci. W latach 1967-1970 gruzowisko zostało obłożone ziemią i powstał na nim park.

Górka miała wtedy 138 m wysokości. W latach 80. działał na niej wyciąg orczykowy. Ale w stołeczny ośrodek narciarski zmieniła się dopiero w 1997 r., kiedy prywatny inwestor podwyższył ją o 14 m i wybudował wyciąg krzesełkowy oraz system naśnieżający. W 2008 r. stołeczny Ratusz – właściciel terenu – przejął sprzęt i budynki. Od tego czasu górka służy mieszkankom i mieszkańcom jako całoroczny tor narciarski. W ciepłych miesiącach można na nim zjeżdżać na sztucznej nawierzchni, a zimą – na śniegu.

W tym roku miasto planuje rozpoczęcie naśnieżania w najbliższy czwartek – pod warunkiem, że w nocy utrzymają się ujemne temperatury. Gdyby prognozy się nie sprawdziły, naśnieżanie zostanie przesunięte o kilka dni.

Stok jest otwarty przez siedem dni w tygodniu w godzinach 10:00 – 20:00. Dwugodzinny karnet kosztuje 40 zł. Pełny cennik – na stronie Aktywnej Warszawy.