null

Warszawski Półmaraton z mocnym partnerem

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Rzeka biegaczek i biegaczy w różnokolorowych koszulkach i z numerami startowymi podczas biegu ulicznego

8 tysięcy osób zapisało się już na marcowy półmaraton w Warszawie. Do pobicia rekordu frekwencji potrzeba jeszcze drugie tyle. Dziś organizatorzy ogłosili, że do imprezy – której partnerem jest miasto stołeczne Warszawa – dołączył sponsor tytularny: Nationale-Nederlanden.

W tym roku przypada 20-lecie Fundacji „Maraton Warszawski”. Fundacja organizuje najbardziej spektakularne stołeczne biegi. 26 marca odbędzie się 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, a 24 września 45. Maraton Warszawski.

Podzielmy się miastem na pół dnia

Bardzo się cieszę, że Warszawa jest partnerem tego wydarzenia. Fundacja „Maraton Warszawski” ma tę iskrę, która wyzwala pozytywne emocje na mieście – mówiła podczas konferencji wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – W zeszłym roku zacieśniliśmy naszą współpracę organizując wspólnie najpiękniejszą imprezę biegową w kraju – Triadę Biegową z wieńczącym ją Biegiem Niepodległości, w którym biegacze tworzą żywą biało-czerwoną flagę.

Wiceprezydent Kaznowska przypominała też o turystycznym sukcesie Warszawy – pierwszym miejscu z zakończonym w ostatni piątek plebiscycie European Best Destination, w którym stolica wyprzedziła m.in. Ateny, Wiedeń czy Toledo.

Na maraton czy półmaraton przyjeżdżają do Warszawy biegacze z co najmniej kilkunastu krajów. Nie ma nic piękniejszego niż promowanie miasta przez sport. Sport jest piękny, na linii mety widzimy same uśmiechnięte twarze. Niezależnie od wyniku biegaczki i biegacze są szczęśliwi, że pokonali taki dystans – mówiła wiceprezydent Kaznowska. – Staramy się też przekonywać mieszkańców, że warto na pół dnia podzielić się miejską przestrzenią i oddać ulice w posiadanie biegaczom. To może zachęcić wielu szczególnie młodych ludzi do zdrowego, aktywnego stylu życia.

20 lat minęło

Fundacja „Maraton Warszawski” organizuje maraton w stolicy nieprzerwanie od 20 lat. 17 lat temu do biegowego kalendarza stolicy dołączył wiosenny półmaraton. Początki działalności wspominał Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

W 2002 roku okazało się, że kolejny maraton w Warszawie ma się nie odbyć. Nie dopuszczałem myśli, by w XXI wieku w stolicy europejskiego kraju nie dało się zorganizować biegu. I z grupą pełnych energii entuzjastów biegania go zorganizowaliśmy – mówił Marek Tronina. – Od początku wspierały nas władze miasta i to wsparcie trwa do dziś.

Szef maratonu wspominał dwie spektakularne imprezy. Pierwszą w 2012 roku, kiedy meta była usytuowana na płycie Stadionu Narodowego i biegacze finiszowali w prawdziwym „sportowym kotle”. Drugą w 2020 r. – tzw. maraton maseczkowy – kiedy z powodu ograniczeń pandemicznych (imprezy sportowe do 250 osób) zawodnicy startowali w czterech turach, a bieg trwał półtorej doby bez przerwy. Był to jeden z nielicznych biegów maratońskich na świecie.

Maraton na zdrowie

Największy w Polsce półmaraton wystartuje 26 marca pod nazwą 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski.

Z Fundacją „Maraton Warszawski” dzielimy podobne cele i wartości – takie jak, chociażby promowanie aktywności fizycznej jako dobrego sposobu na dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. Chcemy nie tylko zachęcać Polaków do codziennej dawki ruchu, zmiany nawyków żywieniowych czy regularnych badań okresowych, ale także dawać im do tego odpowiednie produkty i narzędzia. Jednym z nich jest niewątpliwie udział w Półmaratonie i Maratonie Warszawskim – opowiadał Andrzej Miron, członek zarządu ds. technologii w Nationale-Nederlanden, a prywatnie biegacz. – Dbanie o zdrowie to maraton, a nie sprint. Dlatego hasłem przewodnim naszej kampanii jest #długodystanZDROWI.

Na 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski można zapisać się na stronie internetowej zawodów.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska i prezes Fundacji
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Wiceprezydent Renata Kaznowska w rozmowie przy stole z dwoma mężczyznami podczas konferencji
Team biegowy Nationale Nederlanden, sponsora biegu wraz z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską i prezesem Maratonu Warszawskiego Markiem Troniną