null

Warszawski park najlepszą przestrzenią publiczną Europy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Wąwóz wychodzący na kładkę wśród drzew
Park Akcji "Burza" z kolejną nagrodą | Autor: Krzysztof Babicki

Park Akcji „Burza” na Mokotowie został doceniony po raz kolejny. Ten odnowiony w ubiegłym roku teren zieleni otrzymał Europejską Nagrodę za Przestrzeń Publiczną w Miastach.

Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego przeszedł ogromną metamorfozę w ramach rewitalizacji przeprowadzonej przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Ponownie udostępniono go w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu otrzymał już kilka znaczących wyróżnień. Miejsce to zdobyło trzy Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy, w tym za rozwiązana ekologiczne, oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Otrzymał również nagrodę w konkursie LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednym z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu. Teraz park uhonorowano Europejską Nagrodą za Przestrzeń Publiczną w Miastach. To konkurs, który organizowany jest co dwa lata.

Zielona przestrzeń z nawiązaniem do historii

Dzisiaj park Akcji „Burza” jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy. Jego przestrzeń zagospodarowano zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, a także z myślą o przyrodzie. Odwiedzający znajdą tam m.in. ekspozycję historyczną, opowiadającą o odbudowie Warszawy; wąwozy wykonane z gruzobetonu i kładkę wśród drzew. Dla najmłodszych przygotowano strefę rekreacyjną. Na szczycie kopca można podziwiać nie tylko odnowiony symbol Polski Walczącej, ale również widok na miasto.

Dzięki inwestycji w parku przybyło zieleni. Posadzono tam ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. Ponad 2 tys. dodatkowych roślin pojawiło się na placu wejściowym od strony ulicy Bartyckiej. W parku zachowano też strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.

Inwestycja była dofinansowana ze środków unijnych, park otrzymał około 11,6 mln zł z Funduszu Spójności.

Widok z góry na zieleń posadzoną na placu wejściowym do parku akcji
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Schody w parku. Po obu stronach mnóstwo zieleni
Metalowa ścieżka w drzewach
Wąwóz
Plac zabaw wśród zieleni
Okrągły plac na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego. Na placu pomnik z symbolem Polski Walczącej