null

Warszawski Miesiąc Równości – czerwiec Miesiącem Dumy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie tęczowe flagi na demonstracji - ponad głowami ludzi
Parada Równości | Autor: Ewelina Lach

Czerwiec to czas widoczności osób LGBT+ i solidaryzowania się z nimi, a także promowania równości i solidarności. Określa się go Miesiącem Dumy – chodzi o dumę z tych, którzy jako pierwsi ze społeczności LGBT+ odważyli się walczyć o swoje prawa. Warszawa dołącza do obchodów i świętuje Warszawski Miesiąc Równości.

Zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych, które uwrażliwiają na problemy osób LGBT+.

„Warszawa dla wszystkich” - to proste zdanie już kolejny rok towarzyszy nam jako hasło przewodnie Warszawskiego Miesiąca Równości. Każdy bez względu m.in. na swoje pochodzenie, poglądy lub przekonania znajdzie w stolicy miejsce dla siebie. Warszawa jest różnorodna i celebruje tę różnorodność, m.in. okazując solidarność społeczności LGBT+ – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Zamieszki w barze

Miesiąc Dumy upamiętnia zamieszki, do których doszło 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku, w przyjaznym osobom LGBT+ barze Stonewall Inn. Zamieszki zostały wywołane policyjnymi represjami. Następnego dnia pod Stonewall Inn doszło do wielkiego protestu, wzięło w nim udział kilka tysięcy ludzi. Był to pierwszy tego rodzaju protest przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu osób LGBT+.

Po wydarzeniach w Stonewall Inn społeczność LGBT+ rozpoczęła w USA aktywną walkę o swoje prawa. Powstawały nowe organizacje, których członkinie i członkowie wzorowali się m.in. na ruchach walczących o prawa kobiet. Spotykali się z politykami, a także organizowali protesty. Zmieniła się również formuła manifestacji. W rocznicę protestów w Stonewall Inn, 28 czerwca 1970 r., odbył się pierwszy marsz Gay Pride w historii. Wkrótce marsze równości zaczęły być organizowane też w innych miastach i krajach.

Najpowszechniej kojarzonym symbolem dumy i społeczności LGBT+ jest tęczowa flaga, która pierwszy raz pojawiła się na paradzie w San Francisco w 1978 r. Obecnie na fladze jest 6 kolorów - czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Odzwierciedlają różnorodność osób LGBT+ pod względem rasy, wieku czy płci. Solidarność z osobami LGBT+ poprzez wykorzystanie barw tęczy manifestują m.in. ambasady, instytucje kultury, a także wiele firm, sklepów i punktów usługowych. Wyrazem solidarności z osobami LGBT+ zamieszkującymi Warszawę będzie zaplanowana w sobotę, 25 czerwca, Parada Równości, której organizatorem jest Fundacja Wolontariat Równości. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ponownie objął patronatem honorowym to wydarzenie.

Różnorodność w Warszawie

W ramach Warszawskiego Miesiąca Równości miejskie instytucje kultury organizują wiele wydarzeń, które podkreślają, jak istotne są otwartość na innych ludzi i szacunek do drugiego człowieka, bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Chcemy, aby Warszawa była metropolią nowoczesną i otwartą. Aby każda osoba mogła czuć się tu bezpiecznie i u siebie. Jesteśmy przeciwko stygmatyzacji, dyskryminacji i nierównemu traktowaniu – chcemy, aby każda osoba mieszkająca w Warszawie miała szansę rozwijać tu swój potencjał. Zobowiązujemy się do takich działań w przyjętej Polityce różnorodności społecznej – mówi Karolina Zdrodowska.

Wartości, na których bazują zarówno Miesiąc Dumy, jak i Warszawski Miesiąc Równości, są zgodne z wartościami zawartymi w Polityce różnorodności społecznej, przyjętej przez Radę m.st. Warszawy 7 kwietnia tego roku. To bycie otwartym na innych ludzi, zrozumienie dla perspektyw różnych od własnej, solidarność i włączanie.

Imprezy w mieście

Wydarzenia organizowane przez warszawskie instytucje kultury w czasie Warszawskiego Miesiąca Równości:

- w Domu Kultury Kadr (ul. Wincentego Rzymowskiego 32)

 • wystawa Andrzeja Popiela „Strefa wolna od empatii, życzliwości, solidarności” w Galerii 21 gramów

- w Staromiejskim Domu Kultury (ul. Rynek Starego Miasta 2)

 • wystawa Bożny Wydrowskiej „Room of Projected Horizons”
 • otwarcie przestrzeni warsztatowej – spotkanie z Bożną Wydrowską, 21 czerwca
 • V-philes: Queerowe warsztaty poetycko-choreograficzne z Bartoszem Jakubowskim i Alką Nauman, 23-25 czerwca

- w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy (pl. Defilad 1)

 • spektakl teatralny/musical „Kinky Boots”, scena im. Gustawa Holoubka, 17 i 18 czerwca, 13 i 14 lipca, godz. 19:00

- w Muzeum Warszawy

 • wystawa „Białoszewski nieosobny”, Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, od 30 czerwca (otwarcie wystawy)

- w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

 • spektakl teatralny „Orlando. Biografie”, scena duża, 25 czerwca godz. 19:00 (premiera), 26 czerwca - godz. 17:00, 28 czerwca - godz. 19:00, 29 czerwca - godz. 12:00 i 19:00, 20 czerwca - godz. 19:00

- w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8)

 • próba czytania performatywnego pamiętników osób LGBTQ+ „Cała siła, jaką czerpię na życie”, 18 czerwca, godz. 10:00-15:00
 • czytanie performatywne pamiętników osób LGBTQ+ „Cała siła, jaką czerpię na życie”, scena plenerowa przy Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1), wstęp wolny, w razie niepogody wydarzenie odbędzie się w Teatrze Rozmaitości Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8, 19 czerwca, godz. 15:00-17:00
 • spektakl teatralny „Tom na wsi”, 17-19 i 21 czerwca, 19:00

- Półka Równości w warszawskich bibliotekach

Biblioteki prezentują najciekawsze książki poświęcone społeczności LGBT+, w tym m.in. o tematyce antydyskryminacyjnej, równościowej, beletrystykę, literaturę faktu/reportażu. W akcji biorą udział następujące placówki:

 • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – Czytelnia Naukowa nr I i Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym (ul. św. Wincentego 85), Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94), Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 49 (ul. Księcia Ziemowita 16)
 • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy – III Czytelnia Naukowa (al. „Solidarności” 90) i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 106 (ul. Twarda 64)
 • Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego (ul. Koszykowa 26/28)

Inne wydarzenie w Warszawie związane z świętowaniem Miesiąca Dumy:

 • bezpłatne konsultacje dla osób LGBT+ prowadzone w formie online i stacjonarnej, do 30 czerwca
 • konferencja „Wpływ dyskryminacji wobec osób LGBT+ na polską gospodarkę, biznes i lokalne społeczności”, 21 czerwca, godz. 10:00-15:00
 • koncert dwóch chórów LGBT+: Voces Gaudii & Pink Singers – „Pełnym głosem. Tęczowe historie”, 24 czerwca, godz. 19:00
 • Warszawski Bieg Równości 2022, 25 czerwca, godz. 10:00
 • Parada Równości, 25 czerwca, godz. 15:00
 • Maraton Filmowy dla Równości, 25 czerwca, 19:00
 • spacer z psami i innymi zwierzętami pn. „Pieski dla Równości” (osobne wydarzenie, ponieważ zwierzęta nie mogą uczestniczyć w Paradzie Równości), 26 czerwca
 • warsztaty tańca argentyńskiego –- Tango Goes Queer, 26 czerwca, godz. 11:00
 • premiera książki „Dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie”, 26 czerwca, 18:00
 • amatorski turniej piłki nożnej kobiet+ „Warsaw Football Pride 2022“, 9 lipca, 10:00-18:00