null

Warszawski Białoszewski

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat dotyczący wystawy z podobizną Mirona Białoszewskiego.
Autor: Muzeum Woli

​​​​​​​Rok 2022 to Rok Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych poświęconych temu wybitnemu warszawiakowi. 30 czerwca, w 100. urodziny poety, zostanie otwarta wystawa „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli.

W tym roku przypadają setne urodziny i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci Mirona Białoszewskiego, wybitnego poety, mieszkańca Warszawy. Rada m.st. Warszawy uhonorowała twórcę, ustanawiając Rok Mirona Białoszewskiego. Warszawskie instytucje kultury będą przypominały twórczość poety, zapraszając warszawianki i warszawiaków do uczczenia jego pamięci.

Wydarzenia jubileuszowe

Wystawa w Muzeum Woli pt. „Białoszewski nieosobny” pokazuje życie i twórczość poety w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. Można będzie ją zobaczyć między 1 lipca a 15 grudnia 2022 r. W programie wydarzeń towarzyszących wystawie znalazły się m.in. cykl „Wieczór opowieści”, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, wykłady online czy też pokazy filmowe w Kinie Syrena.

Z kolei 3 lipca Dom Spotkań z Historią zaprasza na spacer po Warszawie Mirona Białoszewskiego – tej, która wciąż jest, z realnymi domami, kamienicami i ulicami oraz tej, która pozostała jedynie we wspomnieniach i jego twórczości. O cyrkach, kinach i duchu kulawej Mani oraz miejscach związanych z Białoszewskim będzie opowiadać przewodniczka – Marta Gawryluk.

Białoszewski w domach kultury

W dniu urodzin poety domy kultury zorganizują specjalne wydarzenia upamiętniające Białoszewskiego i jego twórczość. Wolskie Centrum Kultury w ramach cyklu  „Retro Czwartek” zaprasza na wydarzenie pt. "Białoszewski 100". To specjalny projekt, który składa się z części muzycznej i teatralnej opartych na tekstach poetyckich Białoszewskiego. A na Ursynowie przez cały dzień w przestrzeni Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” będzie prezentowana instalacja audio składająca się z nagrań dźwięków z ursynowskich blokowisk połączona z tekstami i wierszami czytanymi przez Mirona Białoszewskiego. W planach jest spotkanie literackie wokół książki "Na każdym rogu ta sama truskawka", która zawiera niepublikowane wcześniej teksty prasowe Białoszewskiego.

Na 30 lipca w PROMie Kultury Saska Kępa zaplanowano koncert w formie słowno-muzycznej.  Jest związany z premierą płyty zatytułowanej „Powidoki / Portrety Mirona Białoszewskiego”. To Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości poety
i skomponował muzykę inspirowaną jego poezją. Wiersze Białoszewskiego z pierwszego tomu poezji "Obroty rzeczy" stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży.

Z kolei w Klubie Literackim „Metafora” działającym od 36 lat w Ośrodku Kultury „Arsus” jesienią zaplanowano wieczór poetycki poświęcony twórczości wybitnego warszawskiego literata.

Białoszewski w warszawskich bibliotekach

W ramach Roku Mirona Białoszewskiego, od czerwca do września, Biblioteka Praga Południe zaprasza na wystawy książek i prezentacje multimedialne na temat poety. 30 czerwca odbędzie się spotkanie „Miron Białoszewski – praskie wspomnienia w 100. rocznicę urodzin poety” w filii przy ul. Egipskiej 7. Biblioteka zachęca również do udziału m.in. w cyklu warsztatów teatralnych dla młodzieży licealnej inspirowanych Teatrem Osobnym Mirona Białoszewskiego oraz konkursów czytelniczych.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zachęca do zabaw interpretacyjnych, udziału w wieczorach poezji, oglądania ekspozycji ściennych przedstawiających życie i twórczość Mirona Białoszewskiego w bibliotece i filiach. Wszystko pod hasłem „Czytanie wierszy Mirona Białoszewskiego”.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola także planuje szereg działań poświęconych upamiętnieniu Mirona Białoszewskiego. Odbędą się m. in.: prelekcja, spacer, konkurs poetycko-prozatorski, konkurs recytatorski, SLAM poetycki i kącik gier wirtualnych. Już 21 lipca w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 11 "Na Kole" odbędzie się spotkanie z czytelnikami – prelekcja poświęcona pisarzowi, a w sierpniu odbędzie się spacer literacki śladami Mirona Białoszewskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń związanych z Rokiem Mirona Białoszewskiego znajdują się na stronie kultura.um.warszawa.pl.