null

Warszawska Triada Biegowa wraca! Zaczynamy Biegiem Konstytucji 3 maja

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka biegaczy w niebieskich koszulkach. Jeden (z prawej strony) trzyma biało-czerwoną flagę
Bieg Konstytucji 3 Maja – ostatnia edycja przed pandemią

Sztandarowe biegi uliczne w Warszawie wracają po pandemii. Miasto we współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski” ogłasza zapisy na 30. Bieg Konstytucji 3 maja. W lecie odbędzie się 31. Bieg Powstania Warszawskiego, a 11 listopada – 32. Bieg Niepodległości.

Powrót triady

Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” to ulubione zawody warszawskich biegaczek i biegaczy. Przed pandemią niemal każde z nich biły kolejne rekordy frekwencji – Bieg Niepodległości w 2019 r. był największą imprezą sportową w historii stolicy (prawie 19 tys. osób na mecie!). Jednak przez ostatnie dwa lata udało się zorganizować tylko Bieg Powstania Warszawskiego – w lecie ubiegłego roku, gdy obostrzenia pandemiczne były rozluźnione. Nie było też pewne, czy biegi wrócą.

Wojna w Ukrainie zmieniła nasz świat. Nasze myśli są z Ukrainą, ale też jako miasto w pełni angażujemy się w pomoc dla uchodźców. Naszymi priorytetami są i będą jeszcze przez wiele dni działania wspierające: przyjmowanie wniosków o nadanie PESELI, organizacja zbiórek, miejsc pobytu, pomoc rzeczowa i jej transport, opieka nad tymi, którzy jej wymagają i wiele innych. Pandemia koronawirusa też nie jest całkiem za nami, walka z nią kosztowała miasto dużo wysiłku, w tym finansowego – wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Jednak pozyskaliśmy silnego partnera, Fundację „Maraton Warszawski” i dziś wspólnie możemy ogłosić nowe otwarcie. Biegi wracają! Warszawa mimo niesprzyjających okoliczności pokaże, że tętni życiem, że potrafi cieszyć się bieganiem i aktywnością.

Organizatorzy Triady oraz Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego łączą siły. To dla nas ogromny zaszczyt, a dla Warszawy świetna wiadomość. Pokazaliśmy, że Ratusz i organizacja pozarządowa, jaką jest Fundacja „Maraton Warszawski”, potrafią razem zorganizować cykliczne święta aktywnej Warszawy – podkreśla prezes Fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina. – Z tego dodawania dwa plus dwa wyjdzie co najmniej sześć. W tych pięciu imprezach spodziewamy się w sumie 50 tys. biegaczy. Pokazując się na ulicach Warszawy co dwa miesiące, zachęcimy do ruchu i zdrowego stylu życia setki tysięcy mieszkańców naszego miasta.

Trasa do ścigania i podziwiania

Bieg Konstytucji 3 Maja jest rozgrywany na dystansie 5 km. To impreza dla każdej aktywnej osoby. Wziąć w niej udział mogą z powodzeniem zarówno walczący o rekordy życiowe doświadczeni biegacze, jak też ci, którzy nigdy w życiu nie startowali w żadnym biegu ulicznym. Limit czasu wynoszący aż 60 minut sprawia, że dystans 5 km z powodzeniem można pokonać marszobiegiem, a nawet samym marszem.

Punktualnie o godzinie 11:00 uczestnicy Biegu Konstytucji 3 Maja wyruszą na niezwykle ciekawą i pełną historycznych miejsc trasę w samym sercu stolicy. Start pod Stadionem Miejskim przy ul. Łazienkowskiej 3, dalej podbieg ulicą Książęcą, następnie najpiękniejsze miejsca Warszawy: Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, a potem legendarna dla biegaczy Agrykola, którą w tym roku będzie się zbiegać, co pozwoli nabrać prędkości na końcowym fragmencie trasy w okolicach stadionu Legii. To właśnie tam, na ul. Myśliwieckiej, zlokalizowane będzie serce imprezy, czyli start i meta biegu.

Liga Mistrzów Warszawy

Organizatorzy zapowiadają też zupełnie nową sportową rywalizację – Ligę Mistrzów Warszawy. Obejmie ona flagowe warszawskie biegi: te z cyklu Triady (Bieg Konstytucji, Bieg Powstania i Bieg Niepodległości) oraz wiosenny Półmaraton Warszawski i jesienny Maraton Warszawski. W klasyfikacji podzielonej na kategorie wiekowe (co 10 lat) będą brali wszyscy uczestnicy, którzy wystartują w co najmniej 4 z 5 biegów.

Kolejne biegi w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” to Bieg Powstania, który zostanie rozegrany 30 lipca na dystansach 5 i 10 km oraz Bieg Niepodległości - 11 listopada na dystansie 10 km. Natomiast fundacja zorganizuje Maraton Warszawski 25 września.

Zapisz się na Bieg Konstytucji 3 Maja

Zapisy na 30. Bieg Konstytucji 3 maja zostaną otwarte we wtorek, 12 kwietnia, o godzinie 10:00. Warto się spieszyć, bo tegoroczny limit wynosi 2,5 tys. osób. Informacje można znaleźć na stronie internetowej zawodów.

Biegacze startują do biegu
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Biegacze startują do biegu
Mapa Warszawy z zaznaczoną trasę Biegu Konstytucji
Biegacze na ulicy, w tle park
Biegacze na ulicy, w tle park