null

Warszawska sieć pomocy dla Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na regale, na półkach, posortowane leżą stosy kolorowych ubrań z "drugiej ręki"
Dary od mieszkańców Warszawy czekają na uchodźców z Ukrainy | Autor: Ewelina Lach

Warszawa uruchomiła miejską sieć pomocy dla osób napływających z terenów Ukrainy. Obejmuje ona punkty informacyjne i specjalne infolinie, darmową komunikację miejską dla obywateli Ukrainy, miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach, pomoc psychologiczną oraz miejsca noclegowe. Stolica organizuje także pracę setek wolontariuszy oraz tłumaczy, prowadzi zbiórki, a nawet troszczy się o zwierzęta, które towarzyszą mieszkańcom Ukrainy szukającym schronienia.

Przez cały czas Warszawa pomaga uchodźcom. Koordynujemy pomoc na terenie całego miasta. Działają cztery punkty informacyjne, które udzielają nie tylko niezbędnych informacji, ale również niezbędnej pomocy wszystkim uchodźcom z Ukrainy, którzy jej potrzebują – mówił dziś przed jednym z takich punktów w Pałacu Kultury i Nauki** prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Tylko wczoraj w punkcie informacyjnym na Dworcu Zachodnim obsłużyliśmy ponad 450 uchodźców, na Dworcu Wschodnim ok. 300  i ponad 100 w Pałacu Kultury i Nauki.

Pomoc dotyczy zarówno usług tłumaczeniowych, niezbędnych formalności, a także organizacji noclegów. Na ten moment w miejskich obiektach przebywa ponad 200 uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali pełną opiekę od stolicy.

Współpracujemy z rządem. Przygotowaliśmy tysiące miejsc noclegowych na polecenie wojewody. Ale sami również dysponujemy swoją pulą, żeby móc reagować w tego typu sytuacjach. Natomiast potrzebna jest strategia rządowa, z którą powinniśmy być zaznajomieni, żebyśmy wiedzieli czego się spodziewać, bo sytuacja robi się coraz poważniejsza z dnia na dzień – podkreślił Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podziękował mieszkańcom za dary przekazane w ramach organizowanej przez miasto zbiórki dla partnerskiego Kijowa.

Transport do Kijowa już ruszył i w tej chwili znajduje się na granicy. Rozmawiałem też dziś z burmistrzem Lwowa. Za pośrednictwem Rzeszowa i prezydenta Konrada Fijołka organizujemy wsparcie dla miast zachodniej Ukrainy. Przez cały czas współpracujemy w gronie samorządowców, aby pomóc samorządom na polskiej granicy, ale także wspomóc te samorządy, które przyjmują największą liczbę uchodźców. Koordynujemy też pomoc międzynarodową dla Ukrainy m.in. w ramach Paktu Wolnych Miast – poinformował prezydent Warszawy. – Ten odruch serca Polek i Polaków jest olbrzymi – zaznaczył.

Warszawa jest gotowa na przyjęcie pierwszych dzieci i młodzieży z Ukrainy do miejskich szkół. Powstały już oddziały przygotowawcze dla uczniów cudzoziemskich, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, ale nie znają języka polskiego, albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Dodatkowo władze stolicy w ścisłej współpracy z dzielnicami na bieżąco zbierają i analizują informacje o bazie lokalowej szkół, liczebności oddziałów w celu przygotowania kolejnych miejsc dla uczniów przybyłych z terenów objętych wojną.

Aby wspomóc proces edukacji uczniów cudzoziemskich w miejskich szkołach działają asystenci kulturowi, którzy tłumaczą polecenia nauczycieli i pomagają w nauce. Asystenci wspierają też rodziców w komunikacji ze szkołą – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

** Aktualizacja z 2.03.2022 r.: PKiN nie pełni obecnie funkcji punktu informacyjnego

W ośrodku w Serocku jest już 200 uchodźców - głównie matek z dziećmi
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Stos gier planszowych leżących na stole
Artykuły pierwszej potrzeby - papier toaletowy, pieluchy pampersy i inne ułożone na kupkach w darach dla uchodźców
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski rozmawia z pracowniczką ośrodka w Serocku. W tle dary rzeczowe dla uchodźców
Widoczne trzy łóżka w pokoju, na ścianie telewizor
Trzech mężczyzn rozmawia przy stole.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podczas wizyty w Serocku rozmawia z pracownikami ośrodka